Wakacje z zabytkami: pomysł na spędzanie urlopu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wakacje z zabytkami: pomysł na spędzanie urlopu
Zamość Foto: Shutterstock.com/Kamienczanka

Z początkiem lipca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurowało projekt "Wakacje z zabytkami". Jego celem jest prezentacja bogactwa polskiego dziedzictwa materialnego. W okresie wakacji, dzięki pokazaniu w sieci pomników historii, budowli sakralnych, zamków, pałaców, ogrodów historycznych, rezerwatów przyrody, zabytków architektury czy techniki, możemy podziwiać różnorodność polskiego dziedzictwa kulturowego i poznać historię danego regionu.

  • W rejestrze zabytków znajduje się ponad 70 tys. obiektów zabytkowych różnego typu
  • Projekt "Wakacje z zabytkami" wskazuje także na dziedzictwo niematerialne, czyli zwyczaje, tradycje, umiejętności przechodzące z pokolenia na pokolenie

Wakacyjny pomysł na jeden lub wiele sezonów

– W rejestrze zabytków znajduje się ponad 70 tys. obiektów zabytkowych, więc aby je wszystkie obejrzeć, musielibyśmy zarezerwować sobie kilka sezonów wakacyjnych. Ale też możemy co roku zwiedzać te zabytki, które są dla nas ważne, ciekawe, które lubimy – opowiada Elżbieta Ofat, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – A my szczególnie polecamy te obiekty, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: w Polsce jest ich 17. Są to najczęściej duże miasta, centra miast, układy urbanistyczne jak Kraków, Zamość, warszawska Starówka – zachęca.

– Polecamy też odwiedzenie Pomników Historii, których mamy w Polsce 117, więc jest to taki zbiór, który można obejrzeć w jeden lub dwa sezony – dodaje.

Przeczytaj także


Gdzie są zabytki?

– Zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie znajduje się opis projektu "Wakacje z zabytkami". Jeżeli już wybierze się dane województwo, to najpierw pojawią się te "ważne" zabytki, obiekty z listy UNESCO czy Pomniki Historii. A później będzie bardzo długa lista zabytków wartych odkrycia, zobaczenia: tych zabytków z puli 70 tys. wpisanych do rejestru zabytków – tłumaczy Trójkowy gość. – A kiedy wybierzecie już Państwo mniej znany zabytek i będziecie na miejscu, to zachęcam, wejdźcie na portal zabytek.pl prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tam znajdziecie pewnie ten obiekt, będzie też przestrzeń, aby zamieścić swoje zdjęcie, może komentarz, jak dziś wygląda ten obiekt – proponuje.

Wakacje z zabytkami – spot/YouTube Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Posłuchaj

7:41
Wakacje z zabytkami: wakacyjna akcja MKiDN (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Elżbieta Ofat (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa)
Data emisji: 21.07.2022
Godzina emisji: 14.39

pr

Polecane