Robisz zdjęcia na wakacjach? Uważaj, żeby nie złamać prawa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Robisz zdjęcia na wakacjach? Uważaj, żeby nie złamać prawa
Są kraje, które zakazują rozpowszechniania wizerunku części obiektów bez uzyskania zgody właściciela. Nie możemy np. udostępnić zdjęcia nocnej iluminacji wieży Eiffla w ParyżuFoto: shutterstock.com

Jak wakacje, to i wyjazdy, które często chcemy uwieczniać na zdjęciach, a potem pokazywać w mediach społecznościowych. Warto jednak dzielić się naszymi wakacyjnymi wspomnieniami zgodnie z przepisami prawa.

  • Każdy utwór jest chroniony prawem autorskim, a taki utwór to np. zdjęcie, które podczas wakacji udostępniamy w mediach społecznościowych. W świetle prawa takimi utworami są także obiekty, które znajdują się na fotografii, np. elementy architektury, budynki lub pomniki.
  • W Polsce panuje tzw. wolność panoramy, co oznacza, że wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe, na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach.
  • Jeżeli chcemy w mediach społecznościowych umieścić zdjęcie, którego autorem jest ktoś inny, to nie musimy uzyskać na to formalnej zgody. Inaczej jest w sytuacji, w której chcemy wykorzystać zdjęcie do celów komercyjnych.  

Wakacyjne zdjęcia w świetle prawa

Uwieczniając wakacyjne momenty na zdjęciach, uważajmy, żeby nie złamać prawa. Fundacja "Legalna Kultura" poruszyła niedawno temat praw autorskich, żeby przypomnieć wczasowiczom o fotograficznym savoir-vivrze. Każdy utwór jest chroniony prawem autorskim, a taki utwór to np. fotografia, którą podczas wakacji udostępniamy w mediach społecznościowych. W świetle prawa takimi utworami są także obiekty, które znajdują się na fotografii, np. elementy architektury, budynki lub pomniki. Czy w takim razie możemy rozpowszechniać nasze zdjęcia bez konsekwencji?

Najczęściej czytane

Wolność panoramy

– W większości krajów świata, w tym w Polsce, wczasowicz, który uwiecznił pomnik lub budynek na fotografii, nie musi przejmować się prawami autorskimi – mówi Michał Plewiński z jednej z kancelarii prawnych. – Mamy wolność panoramy. Zgodnie z art. 33 wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe, na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach. Jeżeli robimy sobie zdjęcie na tle jakiegoś budynku, rzeźby, pomnika, w Polsce jak najbardziej możemy to zrobić – wyjaśnia.

Jednak są kraje, które zakazują rozpowszechniania wizerunku części obiektów bez uzyskania zgody właściciela. Nie możemy np. udostępnić zdjęcia nocnej iluminacji wieży Eiffla w Paryżu. To samo tyczy się części muzealnych eksponatów, choć czasem prawo mówi jedno, a praktyka drugie. – Bardzo rzadko spotykałem się z sytuacjami, żeby spadkobiercy obiektów muzealnych lub architektonicznych wysuwali jakieś roszczenia. To, czy podejmowane będą jakieś kroki prawne, zależy od właścicieli praw autorskich – dodaje prawnik.


Wykorzystanie komercyjne zdjęcia i prawa autorskie

Co innego, gdybyśmy próbowali na tym zdjęciu zarobić. – Czasem prosimy innego turystę, żeby wykonał nam pamiątkowe zdjęcie z wakacji, na którym będzie cała nasza rodzina. Jeżeli chcemy umieścić to zdjęcie w naszym domowym archiwum lub udostępnić w portalu społecznościowym, uzyskanie na to formalnej zgody nie jest konieczne. Jeżeli takie zdjęcie chcielibyśmy wykorzystać do celów komercyjnych, w takim przypadku jest konieczne uzyskanie formalnej zgody, mimo że wykorzystany sprzęt należy do nas – tłumaczy Sara Dobrzańska ("Legalna Kultura").


Posłuchaj

3:02
Wakacyjne zdjęcia okiem prawnika (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 20.07.2022
Godzina emisji: 12.48

kr

Polecane