Lądowanie na Maderze. Czy trzeba bać się turbulencji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lądowanie na Maderze. Czy trzeba bać się turbulencji?
Zła pogoda nie jest przeszkodą dla dobrego pilotaFoto: Shutterstock / aappp

Turbulencje to normalna rzecz i nie należy się ich bać, a jeśli komuś mimo wszystko puszczą nerwy przy zbyt emocjonującym lądowaniu, może skorzystać z pomocy ratowników na płycie lotniska – takie uspokajające wieści mamy dla tych, których przeraził opublikowany ostatnio w sieci film z lądowania polskiego samolotu na Maderze.

Lotnisko w Funchal, usytuowane tuż obok wschodniego wybrzeża Madery, słynie z trudnych warunków atmosferycznych, a lądowanie na nim bywa sporym wyzwaniem dla pilotów. Tak było w przypadku polskiego samolotu, który dotarł na wyspę w kwietniu 2018. Filmik przedstawiający jego widowiskowe podejście do lądowania pojawił się parę dni temu w internecie, wywołując palpitację serca u osób, które boją się latania.

Nie taki diabeł straszny

W rzeczywistości jednak ta sytuacja nie była aż tak niebezpieczna, jak się wydaje, gdyż piloci są szkoleni do radzenia sobie z trudnymi warunkami i nie tracą ani na moment zimnej krwi. – Kapitan uprzedza pasażerów, że będzie turbulencja, a następnie ocenia, że może w nią wlecieć i że to nie spowoduje jakiegoś większego urazu psychicznego – mówił w Trójce pilot i ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński.

Niektórzy pasażerowie nie są jednak w stanie opanować emocji, gdy wiatr miota samolotem, którym lecą. – Dochodzi do tzw. drabiny złości. To jest złość, wściekłość i furia. A jeśli będzie jeszcze alkohol, a na pokładzie nierzadko tak jest, to rzeczywiście przestają się kontrolować i wymagają interwencji – tłumaczył w "Porze na Trójkę" psycholog, dr Leszek Mellibruda.

Na tych najbardziej zestresowanych pasażerów na płycie lotniska czekają często ratownicy. Według gościa porannej audycji, zwykle wystarczy szklanka wody i chwila empatycznej rozmowy, by ukoić nerwy człowieka, który przed chwilą wysiadł z lądującego w trudnych warunkach samolotu.


Posłuchaj

2:48
Lądowanie przy mocnym wietrze – nie ma powodu do obaw (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 20.07.2022
Godzina emisji: 6.50

kc


Polecane