Czy w morzach i oceanach zabraknie ryb?
2022-07-19, 17:07 | aktualizacja 2022-07-20, 08:07
– Światowa produkcja ryb i owoców morza jest na rekordowo wysokim poziomie – wynika z najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. rolnictwa. A jednym z największych wyzwań środowiskowych są obecnie nadmierne połowy: przełowione stada nie mogą się odnowić. Ten problem dotyczy już ponad 35 proc. stad ryb!
- Najwięcej ryb łowi się w Chinach, Indonezji, Peru, Indiach, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Wietnamie: w 2020 roku państwa te odpowiadały za blisko 49 procent całkowitych połowów na świecie
- W 2020 roku łączne połowy wyniosły ponad 90 mln ton, co oznacza, że średnio, co minutę wyławia się blisko 172 tony ryb i owoców morza
Groźne przełowienie stad ryb
– W 2020 roku spożycie ryb i owoców morza osiągnęło ponad 20 kg na osobę, czyli blisko dwukrotnie więcej, niż jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku – mówi Joanna Ornoch z organizacji pozarządowej walczącej z problemem nieodpowiedzialnego rybołówstwa. – Szacuje się, że do 2030 roku konsumpcja tych produktów wzrośnie o kolejne 15 procent do blisko 21,5 kg na osobę – tłumaczy.
To z kolei oznacza jeszcze większa presję na środowisko. Tymczasem już teraz problemem jest przełowienie stad ryb. – Dalsze prowadzenie połowów w sposób niezrównoważony i nieodpowiedzialny może doprowadzić do tego, że w morzach zabraknie ryb – ostrzega badaczka raf koralowych i uczestniczka projektów naukowych PAN dr Katarzyna Frankowiak.
Wyjściem niebieska transformacja
Raport ONZ podkreśla znaczenie "niebieskiej transformacji", która pozwoliłaby zapewnić dostęp do tego pożywienia rosnącej populacji naszej planety. Kluczem są zrównoważone połowy: – Badania pokazują, że gdyby wszystkie połowy były prowadzone w sposób zrównoważony, pozwoliłoby to wygenerować dodatkowe 16 mln ton połowów – wskazuje Joanna Ornoch.
Ryby to obecnie ważne źródło białka dla ponad 3 mld ludzi na świecie. Jeżeli ryb zabraknie będzie to katastrofa nie tylko żywnościowa: rybołówstwo i przetwórstwo to ogromne sektory gospodarki zatrudniające łącznie setki milionów ludzi.
Przeczytaj także
- Jak nie marnować żywności? Trzy praktyczne wskazówki
- Nie wyrzucaj, przekaż dalej, podziel się jedzeniem. Czym jest foodsharing?
- 5 mln ton rocznie. Tyle żywności marnujemy
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 19.07.2022
Godzina emisji: 17.48
pr