Nie wyrzucaj, przekaż dalej, podziel się jedzeniem. Czym jest foodsharing?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie wyrzucaj, przekaż dalej, podziel się jedzeniem.  Czym jest foodsharing?
Jadłodzielnie to rozlokowane w wielu miastach lodówki, do których możemy włożyć zdatną do spożycia żywność i podzielić się w ten sposób z potrzebującymi. Foto: Shutterstock

Foodsharing to dzielenie się żywnością. W okresie świątecznym często mamy jej za dużo. Jak nie marnować potraw, które przygotowaliśmy? 

Nie wyrzucaj!

– Wyrzucanie jedzenia to przede wszystkim brak poszanowania dla osób, które je wyprodukowały. To tak jakbyśmy kupili samochód i od razu oddali go na złom. Marnujemy surowce, wodę, substancje wykorzystane do produkcji i pracę ludzką. Wyrzucone jedzenie nie znika z koszy. Zostanie przewiezione na wysypisko lub przekazane do spalarni, gdzie negatywnie wpłynie na nasze środowisko – mówiła Agnieszka Maniewska, koordynatorka inicjatywy Foodsharing Wrocław.

– W okresie świąt popadamy w gorączkę przygotowywania potraw. Wielu z nas spotyka się z rodziną. W obawie o to, że na stole zabranie jedzenia, przygotowujemy go znacznie więcej niż przeciętnie. Z nadwyżkami zostajemy po świętach – wyjaśniała. 

Jedzenie, które zostało

– Na pewno możemy rozdać przyrządzone jedzenie gościom. Przygotujmy sobie pojemniki i słoiki. Jeśli smakowała im sałatka lub ciasto, możemy przygotować dla nich porcję na następny dzień. Warto również wrócić do tradycji dzielenia się z sąsiadami. Jeżeli nie mamy żadnej z powyższych opcji, a nie chcemy, by jedzenie się zmarnowało, zachęcamy do zostawienia takich produktów w jadłodzielniach. To ogólnodostępne lodówki, rozstawione w wielu częściach miasta. O dowolnej porze możemy włożyć do nich jedzenie. Z pewnością ktoś się nim wtedy poczęstuje – podpowiadała w Trójce. 

Posłuchaj

3:12
Nie wyrzucaj jedzenia! Przynieś je do jadłodzielni (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak przygotować żywność?

– Przede wszystkim przynośmy żywność zdatną do spożycia. Nie czekajmy, aż sałatka zacznie nam kwaśnieć. Jeśli wiemy, że nie będziemy mieli ochoty na kolejny dzień z bigosem, możemy go szczelnie zapakować, dokładnie opisać, co to jest i kiedy zostało wykonane, i włożyć do ogólnodostępnej lodówki. Inna osoba będzie mogła zadecydować, czy takie danie jest dla niej odpowiednie i się poczęstować. Nie zostawiamy jedynie surowego mięsa i surowych jaj – podkreśliła.

Nowa Jadłodzielnia we Wrocławiu / Wrocławskie Fakty

Jedzenie można oddać również do Banków Żywności, znajdujących się w całym kraju. Banki przyjmują trwale zapakowane produkty, niewymagające specjalnych warunków przechowywania, takie jak kasze, ryż, makarony, konserwy czy słodycze. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka rozmowy: Ewa Zając
Data emisji: 30.12.2021
Godzina emisji: 8.10

zch

Polecane