Pies domowy – skąd właściwie się wziął? Odkrycie brytyjskich naukowców
2022-07-19, 11:07 | aktualizacja 2022-07-19, 15:07
Naukowcy są coraz bliżej poznania prawdy o pochodzeniu psów domowych. Grupa genetyków i archeologów londyńskiego Francis Crick Institute opublikowała ostatnio nowe informacje dotyczące DNA starożytnych wilków, czyli praprzodków naszych psów.
Pochodzenie psa domowego. Trop naukowców
Co prawda, naukowo po raz pierwszy pies został opisany dopiero w 1758 roku przez Karola Linneusza, jednak zwierzęta te zaczęły towarzyszyć człowiekowi dużo wcześniej – na początku jako stróże i zaganiacze owiec, a dziś – jako kompani zabaw i niemalże równorzędni członkowie rodziny.
Skąd właściwie wzięły się psy? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nadal nie ma, jednak, m.in. dzięki badaniom grupy genetyków i archeologów z Francis Crick Institute w Londynie, których wyniki ukazały się w czasopiśmie "Nature", pojawiło się kilka ciekawych tropów.
– Naukowcy postanowili wskazać, który konkretnie populacji wilków wywodzi się nasz pies domowy. Okazało się, że nie możemy wyróżnić jednej konkretnej populacji wilków z danego rejonu. Być może to udomowienie następowało na różnych obszarach w podobnym czasie – wyjaśnia dr Magdalena Kalwas-Śliwińska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
- Przyjaciel na czterech łapach. Jak budować taką relację?;
- Pies na plaży – co na to prawo?;
- Pies w domu: przyjaciel czy kłopot?.
Udomawianie wilka
Grupa badaczy odkryła, że pies domowy pochodzi od co najmniej dwóch populacji starożytnych wilków. Przeanalizowali oni 72 genomów tych zwierząt wywodzących się z Europy, Syberii i Ameryki Północnej, żyjących na przestrzeni ostatnich 100 tys. lat. Naukowcy doszli też do wniosku, że początków udomowienia psów należałoby szukać około 15 tys. lat temu.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 19.07.2022
Godzina emisji: 11.45
kr