"Polska naszych marzeń". Kresy Wschodnie w prozie Wiesława Helaka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Polska naszych marzeń". Kresy Wschodnie w prozie Wiesława Helaka
Widok na rzekę ZbruczFoto: Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa/NAC

Po drugiej wojnie światowej Polska straciła Kresy Wschodnie, jednak pamięć o tych terenach nadal przywoływana jest na kartach książek wielu autorów. Należy do nich jeden z gości ostatniego wydania "Trójki literackiej". – Wiesław Helak pisze o Polsce – tej z Kresami lub powojennej, już bez Kresów, ale cały czas opowiada o Polsce z naszych marzeń – powiedział w audycji krytyk literacki Krzysztof Masłoń.

"Kresowa" twórczość Wiesława Helaka. "Niemożność powrotu na Kresy we mnie została"

Czy Kresy Wschodnie Rzeczpospolitej są jeszcze obecne we współczesnej literaturze polskiej? Patrząc na twórczość prozaika i filmowca Wiesława Helaka, można odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Większość, jeżeli nie każda z jego książek – "Lwowska noc" (2012), "Scenariusze syberyjskie" (2013), "Tryhubowa" (2014), "Tchnienie" (2015), "Nad Zbruczem" (2017), "Góra Tabor" (2022) i najnowsza "W stronę Seretu" (2021) skupia się właśnie na tych terenach.

Cała rodzina Wiesława Helaka pochodzi z południowej części Kresów. Jego dzieciństwo upłynęło na słuchaniu rodzinnych opowieści o tych terenach. Wiele z nich dotyczyło wywózki części rodziny autora na Sybir, z których ta nigdy nie powróciła. – Ten ślad był na tyle mocny, że w rodzinie mówiło się o tym cały czas – wspominał w Trójce Wiesław Helak. – Myślę, że w Polsce jest wiele rodzin, mających dramatyczny moment w swojej historii. Dla naszej rodziny takim momentem była wywózka na Sybir. Ta niemożność powrotu na Kresy we mnie została. To najważniejsze źródło mojej twórczości – stwierdził.

Najczęściej czytane

Powieści o "Polsce z naszych marzeń"

Twórczość literacka Helaka nie wyróżnia się tylko tematyką, ale także żywym językiem. Prowadzący "Trójkę literacką" Tomasz Zapert zwrócił uwagę na obecne w literackiej twórczości Helaka niezwykłe opisy koni, nazywając nawet prozaika "Kossakiem pióra". 

– To proza absolutnie arcydzielna – ocenił krytyk literacki Krzysztof Masłoń.  Wyróżnik Kresowy tych utworów jest znaczący, ale tak naprawdę Wiesław Helak pisze o Polsce – jeszcze tej z Kresami lub tej powojennej, już bez Kresów, ale cały czas opowiada o Polsce z naszych marzeń. O tych snach są powieści Wiesława Helaka – powiedział.

Zanim Wiesław Helak chwycił za pióro, był filmowcem. Czy kiedykolwiek zdołał przenieść swoją fascynację Kresami Wschodnimi na obraz?  Miałem nadzieję, że gdy skończy się komunizm, będę mógł zrealizować moje "wschodnie" tematy, które opisałem w swoich powieściach. Okazało się, że nie ma klimatu, że nikogo to nie interesuje. To było dla mnie straszne przeżycie – mówił pisarz, który zaraz przyznał, że pod koniec życia swoich rodziców chciał powrócić do filmu. – Chciałem wrócić do losów polskich zesłańców z końca XIX wieku, do ich historii życia, bo one nie zostały w żaden sposób opowiedziane.


Posłuchaj

49:43
Kresy Wschodnie – raj utracony. Twórczość Wiesława Helaka (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Nad Zbruczem. Pożegnanie ze światem ziemiaństwa/Krakowski Klub Wtorkowy

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Wiesław Helak (pisarz, filmowiec), Krzysztof Masłoń (krytyk literacki)
Data emisji: 17.07.2022
Godzina emisji: 14.09

kr

Polecane