Bezpieczeństwo nad wodą i zasady udzielania pierwszej pomocy – o tym trzeba pamiętać!
2022-07-16, 08:07 | aktualizacja 2022-07-17, 14:07
W ostatnich dniach coraz częściej słyszymy o tragediach nad wodą. Miały one miejsce chociażby w Jastrzębiej Górze i w Jantarze (pomorskie). Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem podczas kąpieli w zbiornikach wodnych?
Kąpanie się tylko w miejscach strzeżonych – to podstawa
Wakacje to okres nieustannego przypominania o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą. Nie bez powodu od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała już 166 utonięć. W czwartek 14 lipca dwie osoby utonęły w Jastrzębiej Górze, a wcześniej w Jantarze fala porwała sześć osób.
– Należy pamiętać, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodzimy od razu do wody – najpierw stopniowo schłodźmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Materace zostawmy na brzegu, nie wypływajmy na nich na środek akwenu – wymienia zasady bezpiecznej kąpieli w zbiornikach wodnych młodszy aspirant Łukasz Brzeziński z puckiej komendy policji.
- Echa tragedii w Jantarze. Ratownik WOPR: plażowicze nagminnie wchodzą do wody przy czerwonej fladze;
- "Toniemy w ciszy" - reportaż Antoniego Rokickiego;
- Bezpieczny wypoczynek nad wodą. O czym należy pamiętać?.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa – instrukcja
Ratownicy przypominają o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Ostrzegają, aby nie wchodzić do wody po alkoholu i radzą wybierać strzeżone kąpieliska. Przy okazji przypominają instrukcję udzielania pierwszej pomocy. – Pomagamy wedle zasady "30 do 2", czyli dwa wdechy i trzydzieści uciśnięć na środku klatki piersiowej, 100 razy na minutę. Uciskamy tak, żeby nie połamać komuś mostka. Pamiętajmy też, że zanim podejdziemy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, musimy spojrzeć na ruchomość klatki piersiowej, to znaczy sprawdzić, czy ten ktoś mocno oddycha – tłumaczył szef Grupy Specjalnej Płetwonurków Marcin Rokus.
Ekspert podkreślił, że życie drugiego człowieka może uratować każdy, nawet jeżeli nie zna zasad udzielania pierwszej pomocy. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie. – Ratowanie nie polega tylko na tym, że musimy wskoczyć do wody i podjąć działania. Wystarczy, że mamy z kimś kontakt wzrokowy, podtrzymujemy go na duchu i jednocześnie wybijamy numer 112, by powiedzieć, co i gdzie się wydarzyło, ilu osób to dotyczy. A potem czekamy na przybycie służb. To już jest ratowanie życia.
Posłuchaj
***
Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan, Raf Uzar
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 16.07.2022
Godzina emisji: 8.41
kr