Bitwa pod Grunwaldem. Historia i współczesność
2022-07-15, 06:07 | aktualizacja 2022-07-15, 13:07
Dzisiaj rocznica największej bitwy w historii średniowiecznej Europy. 15 lipca 1410 roku Krzyżacy ponieśli klęskę w starciu z armią polsko-litewską. Jak to wydarzenie wpłynęło na polską historię? Jak ważne są rekonstrukcje takich wydarzeń?
Bitwa pod Grunwaldem to dziś jedna z najczęściej wspominanych batalii wojsk Korony Polskiej i najważniejsza w dziejach potyczka armii litewskiej. Wojna z wojskami zakonu krzyżackiego oraz sojusznikami była konsekwencją utraty przez Polskę Ziemi Dobrzyńskiej i uprzedniej ingerencji w spór krzyżacko-litewski o Żmudź.
Mniejszy potencjał krzyżacki
– Wojnę wypowiedział Ulrich von Jungingen, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, i wygrał kampanię roku 1409 – mówi dr Krzysztof Kowalewski, historyk z Collegium Civitas. – Na rok następny od razu zaplanowano: idziemy na Malbork i liczymy się z tym, że Krzyżacy swoje wojska wprowadzą w pole i dadzą się pobić, ponieważ potencjał państwa krzyżackiego był mniejszy niż wspólny potencjał Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – dodaje historyk.
Asystenci polskich i litewskich dowódców słusznie przewidywali, że bezpośrednia konfrontacja i wygrana z Krzyżakami znacząco osłabi całe państwo krzyżackie. W kolejnych walkach broniło się ono głównie w murach własnych twierdz i zamków. Walki zakończył pierwszy pokój toruński, który zapewnił Polsce i Litwie zdobycze terytorialne, reparacje od pokonanych i wzmocnienie pozycji w regionie.
Arena walk pokazowych
W rocznicę zwycięskiej bitwy pola będące obecnie częścią powiatu ostródzkiego na Mazurach stają się areną pokazowych walk. W tym roku grupy rekonstrukcyjne wróciły do wojennych zmagań po dwuletniej przerwie.
– Bitwa pod Grunwaldem i nasze Dni Grunwaldu to największa inscenizacja w Europie, a kto wie czy nie na świecie, jeśli chodzi o średniowiecze. W naszych obozach jest od 3 do 5 tys. rycerzy. Inscenizację bitwy odtwarza około 1300 osób – opowiada Jarosław Malecki, kierownik Działu Archeologiczno-Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Nasi rekonstruktorzy ubierają się w krajowych wytwórniach. Polscy rzemieślnicy to jedni z czołowych w Europie, jeśli chodzi o takie wytwórstwo. Swoje wyroby konsultują z historykami, porównują z rycinami, wszystko to odbywa się w duchu prawdziwej historii – dodaje.
Posłuchaj
Jak w średniowieczu
Rycerzy, ich stroje, pracę czy zwyczaje będzie można zobaczyć podczas Dni Grunwaldu, które są przygotowaniem do inscenizacji bitwy. Zanim uczestnicy spektaklu ruszą do walki, warto przyjechać i odwiedzić ich obóz.
– Zobaczymy w nim także garncarzy czy piekarzy, którzy pracują w taki sposób jak w średniowieczu: bez prądu, bez gazu - zachęca Jarosław Malecki.
Przeczytaj także:
- Grunwald 1410. Bitwa krwawa i ryzykowna
- Bitwa pod Grunwaldem. Poznaj bohaterów obrazu Jana Matejki
- Badania genetyczne ujawnią, jakie tajemnice kryją szczątki uczestników bitwy pod Grunwaldem
Do soboty, kiedy to odbędzie się inscenizacja wielkiej bitwy, codziennie rozgrywane są turnieje. W ramach przygotowań odbywają się Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego oraz turniej łuczniczy. Organizatorzy szacują, że w tym roku – po pandemicznej przerwie, kiedy nie było inscenizacji bitwy – na pola grunwaldzkie ściągną wyjątkowo liczne grupy rekonstruktorów historycznych. Większość chorągwi ma o połowę większy skład niż w poprzednich inscenizacjach. W bitwie wezmą udział rycerze m.in. z Polski, Niemiec, Ukrainy, Czech, ze Szwecji, a także Stanów Zjednoczonych.
Posłuchaj
Pierwsza inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem - Grunwald 1998 / Grunwald 1410
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorzy materiałów reporterskich: Michał Fedusio, Aleksandra Skrago
Data emisji: 15.07.2022
Godziny emisji: 6.51, 7.15
mk