Bitwa pod Grunwaldem. Historia i współczesność

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bitwa pod Grunwaldem. Historia i współczesność
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem na polach grunwaldzkich pod StębarkiemFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Dzisiaj rocznica największej bitwy w historii średniowiecznej Europy. 15 lipca 1410 roku Krzyżacy ponieśli klęskę w starciu z armią polsko-litewską. Jak to wydarzenie wpłynęło na polską historię? Jak ważne są rekonstrukcje takich wydarzeń?

Bitwa pod Grunwaldem to dziś jedna z najczęściej wspominanych batalii wojsk Korony Polskiej i najważniejsza w dziejach potyczka armii litewskiej. Wojna z wojskami zakonu krzyżackiego oraz sojusznikami była konsekwencją utraty przez Polskę Ziemi Dobrzyńskiej i uprzedniej ingerencji w spór krzyżacko-litewski o Żmudź. 

Mniejszy potencjał krzyżacki

– Wojnę wypowiedział Ulrich von Jungingen, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, i wygrał kampanię roku 1409 – mówi dr Krzysztof Kowalewski, historyk z Collegium Civitas. – Na rok następny od razu zaplanowano: idziemy na Malbork i liczymy się z tym, że Krzyżacy swoje wojska wprowadzą w pole i dadzą się pobić, ponieważ potencjał państwa krzyżackiego był mniejszy niż wspólny potencjał Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego  dodaje historyk.

Asystenci polskich i litewskich dowódców słusznie przewidywali, że bezpośrednia konfrontacja i wygrana z Krzyżakami znacząco osłabi całe państwo krzyżackie. W kolejnych walkach broniło się ono głównie w murach własnych twierdz i zamków. Walki zakończył pierwszy pokój toruński, który zapewnił Polsce i Litwie zdobycze terytorialne, reparacje od pokonanych i wzmocnienie pozycji w regionie.

Arena walk pokazowych

W rocznicę zwycięskiej bitwy pola będące obecnie częścią powiatu ostródzkiego na Mazurach stają się areną pokazowych walk. W tym roku grupy rekonstrukcyjne wróciły do wojennych zmagań po dwuletniej przerwie.

 Bitwa pod Grunwaldem i nasze Dni Grunwaldu to największa inscenizacja w Europie, a kto wie czy nie na świecie, jeśli chodzi o średniowiecze. W naszych obozach jest od 3 do 5 tys. rycerzy. Inscenizację bitwy odtwarza około 1300 osób  opowiada Jarosław Malecki, kierownik Działu Archeologiczno-Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.  Nasi rekonstruktorzy ubierają się w krajowych wytwórniach. Polscy rzemieślnicy to jedni z czołowych w Europie, jeśli chodzi o takie wytwórstwo. Swoje wyroby konsultują z historykami, porównują z rycinami, wszystko to odbywa się w duchu prawdziwej historii  dodaje.


Posłuchaj

3:00
Bitwa pod Grunwaldem. Wielkie zwycięstwo kultywowane do dziś (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak w średniowieczu

Rycerzy, ich stroje, pracę czy zwyczaje będzie można zobaczyć podczas Dni Grunwaldu, które są przygotowaniem do inscenizacji bitwy. Zanim uczestnicy spektaklu ruszą do walki, warto przyjechać i odwiedzić ich obóz.

 Zobaczymy w nim także garncarzy czy piekarzy, którzy pracują w taki sposób jak w średniowieczu: bez prądu, bez gazu - zachęca Jarosław Malecki.

Przeczytaj także:


Do soboty, kiedy to odbędzie się inscenizacja wielkiej bitwy, codziennie rozgrywane są turnieje. W ramach przygotowań odbywają się Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego oraz turniej łuczniczy. Organizatorzy szacują, że w tym roku  po pandemicznej przerwie, kiedy nie było inscenizacji bitwy  na pola grunwaldzkie ściągną wyjątkowo liczne grupy rekonstruktorów historycznych. Większość chorągwi ma o połowę większy skład niż w poprzednich inscenizacjach. W bitwie wezmą udział rycerze m.in. z Polski, Niemiec, Ukrainy, Czech, ze Szwecji, a także Stanów Zjednoczonych.


Posłuchaj

2:41
Żywa historia: Dni Grunwaldu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pierwsza inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem - Grunwald 1998 / Grunwald 1410

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorzy materiałów reporterskich: Michał Fedusio, Aleksandra Skrago
Data emisji: 15.07.2022
Godziny emisji: 6.51, 7.15

mk

Polecane