Pomoc młodym ukraińskim piłkarzom i piłkarkom. "Dać im trochę normalności"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomoc młodym ukraińskim piłkarzom i piłkarkom. "Dać im trochę normalności"
Dzieci z Ukrainy trenują już w wielu polskich klubach, szkółkach i akademiach piłkarskich Foto: Shutterstock.com/Vladimir Vasiltvich

Fundacja Polish Soccer Skills rusza z szeroko zakrojonym wsparciem dla młodych ukraińskich piłkarzy i piłkarek, którym trwająca wojna znacznie utrudnia realizowanie sportowych pasji.

– W 2017 roku zainicjowaliśmy projekt Ukrainian Soccer Skills, bliźniaczy do projektu Polish Soccer Skills, który ma już 15-letnią historię. Naszą misją od samego początku było to, żeby dzieci z Ukrainy razem z polskimi dziećmi mogły realizować wspólną pasję. Jesteśmy nie tylko sąsiadami, mamy to samo spojrzenie, tak samo myślimy o piłce i tam też są dzieci i rodzice, którzy chcą pomóc swoim pociechom – mówi Krzysztof Kunik, współzałożyciel fundacji Polish Soccer Skills. 

Dobre wspomnienia i sprzęt

Futbolowe talenty będą wskazane przez przedstawicieli Ukrainian Soccer Skills we współpracy z Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej. Ile dzieci przyjedzie do Polski i co dla nich przygotowano? – W ramach akcji, którą chcemy przeprowadzić podczas wakacji, przyjedzie około pięćdziesięcioro dzieci z Ukrainy. Trafią do Szczawna-Zdroju, w którym jest jeden z letnich obozów Polish Soccer Skills. Chcemy, żeby spędziły one tam tydzień, trenując i doskonaląc swoje umiejętności wspólnie z polskimi dziećmi uczestniczącymi w projekcie "Ze szkoły do reprezentacji". Chcemy też, aby po tym tygodniu wróciły nie tylko ze wspomnieniami, ale również ze sprzętem sportowym, którego im brakuje – wyjaśnia gość Trójki.

Przeczytaj także:


Chwila zapomnienia i trochę uśmiechu

– Mamy nadzieję, że pobyt w Polsce będzie dla nich chwilą zapomnienia od tego, co mają na co dzień u siebie. Młodzi piłkarze i piłkarki wyjadą z Kowla – miejscowości, wokół której nadal trwa relokacja wojsk rosyjskich. Tam co kilka godzin słychać alarmy bombowe – opisuje Krzysztof Kunik. – Nie mogliśmy zostać obojętni, dlatego robimy akcję, która – mamy nadzieję – przyniesie tym dzieciom trochę uśmiechu – dodaje.

ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl


Odrobina normalności

Jak na tę akcję zapatrują się rodzice ukraińskich dzieci? – Dzisiaj dla nich nie jest najważniejsze to, czy ich pociechy poprawią swoje umiejętności, tylko to, że ktoś da im odrobinę normalności, że przez parę dni będą w Polsce, że zapomną o tym, co je na co dzień dotyka. A jeszcze kilka miesięcy temu, rozmawiając z ukraińskimi rodzicami, wspólnie zastanawialiśmy się, czy nasze dzieci mają talent, czy na pewno będą piłkarzami lub piłkarkami – wspomina rozmówca Karola Gnata i na antenie Trójki mówi, w jaki sposób można wesprzeć działania fundacji.


Posłuchaj

5:31
Fundacja Polish Soccer Skills wspiera młodych ukraińskich piłkarzy i piłkarki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Krzysztof Kunik (współzałożyciel fundacji Polish Soccer Skills)
Data emisji: 14.07.2022
Godzina emisji: 6.51

Polecane