Oszustwo "na kwaterę". Jak nie dać się nabrać?
2022-07-13, 07:07 | aktualizacja 2022-07-13, 10:07
Co czwarty Polak skończył już tegoroczny urlop, ale wielu z nich dopiero planuje wakacyjny wyjazd i przegląda w internecie oferty noclegowe. Zachęceni wyjątkowo niską ceną i dogodną lokalizacją, nie sprawdzamy tych ofert do końca, a nasz brak czujności i, nierzadko pośpiech, wykorzystują oszuści. W okresie wakacyjnym popularne stało się oszustwo "na kwaterę" nazywane także oszustwem "na apartament". Jak się przed nim uchronić?
Oszustwo "na kwaterę". Na czym polega?
Planując wakacyjny wyjazd, zaczynamy od szukania w internecie oferty noclegu, najczęściej poprzez portale ogłoszeniowe. Znajdujemy wyjątkowo tanią kwaterę, kontaktujemy się z właścicielem apartamentu lub domku i ustalamy termin przyjazdu. Konieczna jest zaliczka za pobyt, bowiem bez tego nie da się dokonać rezerwacji. Wykonany zostaje przelew, a wczasowicze cieszą się na myśl zbliżający się urlopie.
Kilka dni lub tygodni później stawiamy się pod wskazanym adresem, aby zameldować się w apartamencie. Okazuje się, że adres wynajętego domku to zwykły dom mieszkalny lub puste pole. Telefon wynajmującego nie odpowiada, a miejscowi mieszkańcy nie wiedzą nic apartamentach. I w taki oto sposób zostaliśmy ofiarami oszustwa "na kwaterę".
- Deweloperzy wstrzymują sprzedaż mieszkań, a nabywcy czekają na niższe stopy. Nowy raport HRE Investments;
- Najciekawsze miejsca na wakacje w Polsce. Gdzie warto pojechać?;
- Mikroturystyka, czyli wakacyjny wypoczynek za rogiem.
Jak nie dać się oszukać fałszywym wynajmującym?
Poszukując wakacyjnego noclegu, można zabezpieczyć się przed potencjalnym oszustwem. – Warto sprawdzić, czy dany obiekt figuruje w centralnym wykazie obiektów hotelarskich. Kolejnym miejscem są urzędy gmin, które prowadzą ewidencję innych obiektów, w których można świadczyć usługi hotelarskie. Z reguły urzędy gmin znają przedsiębiorców, którzy świadczą usługi noclegowe na terenie danej gminy i mogą udzielić informacji o ewentualnych nieprawidłowościach – wyjaśnia Emilia Parol z Polskiej Organizacji Turystycznej.
Ale to nie wszystkie kroki, jakie powinniśmy podjąć. – Zanim zdecydujemy się zapłacić, zwróćmy uwagę na kilka rzeczy. Najważniejszym kryterium oszustwa są ceny, które atrakcyjne jak na sezon oraz pełne – od 100 200 zł. Ponadto, w oszustwach prawie zawsze w cenę wliczony jest posiłek – wyjaśnia kom. Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji. – Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją. Mówimy tutaj o przelewach i wiadomościach e-mail – apeluje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 13.07.2022
Godziny emisji: 7.09
kr