Śladami Białego Królika. 157 lat temu wydano powieść "Alicja w Krainie Czarów"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śladami Białego Królika. 157 lat temu wydano powieść "Alicja w Krainie Czarów"
Biały Królik pojawia się na samym początku powieści, Alicja podążą za nim do króliczej nory i dalej do Krainy CzarówFoto: shutterstock/Svetlana_Smirnova

Mija 157 lat od publikacji książki "Alicja w Krainie Czarów" – powieści, w której nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Bowiem w Krainie Czarów, stworzonej przez Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (tworzącego pod pseudonimem Lewis Carroll), nie obowiązują żadne reguły z realnego świata. Czy dzieło z 1865 roku jest odzwierciedleniem dziecięcej wyobraźni, czy może satyrą na świat dorosłych?

"Alicja w Krainie Czarów" – dwie książki w jednej 

157 lat temu – 4 lipca 1865 roku – wydawnictwo Macmillan Publishers opublikowało powieść "Alicja w Krainie Czarów" Charlesa Lutwidge’a Dodgsona, napisaną pod pseudonimem Lewis Carroll. Jeszcze zanim opowieść o malej Alicji, podążającej śladem Białego Królika, trafiła do czytelników, została przekazana przez autora w formie ustnej trzem dziewczynkom – siostrom Lidell podczas podróży nad Tamizą. Jedna z nich – Alice Lidell, została pierwowzorem powieściowej Alicji. 

"Alicja w Krainie Czarów" jest uznawana za powieść trudną do sklasyfikowania. Czy mimo wszystko da się takiej klasyfikacji dokonać?  Kwalifikacja "Alicji w Krainie Czarów" zależy od adresata – odpowiada Anna Dworek, doktorantka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Autor jednego z tłumaczeń "Alicji…" Robert Stiller pisał, że "jest to nie tylko wspaniała bajka dla dzieci, ale także arcydzieło zapisu ludzkiej podświadomości. Jest to zapewne jedyny wynalazek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki – jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych" – cytuje.

Najczęściej czytane

Alicja w krainie współczesnej popkultury

Charles Lutwidge Dodgson (1832-1898) za swojego życia był znany przede wszystkim jako matematyk i racjonalista. Jedna z teorii głosi, że "Alicję w Krainie Czarów" napisał pod pseudonimem, dlatego że wówczas pisanie dla dzieci było uznawane za coś niepoważnego. Mimo to o naukowych dokonaniach Dodgsona pamięta niewielu, a historię Alicji zna każde dziecko i dorosły – jeżeli nie bezpośrednio z kart powieści, to z licznych filmowych i serialowych adaptacji.

"Alicja w Krainie Czarów" wywarła ogromny wpływ na współczesną popkulturę. Słowo "wonderland" czy fraza "wpaść do króliczej nory" weszły już do naszego języka. Nawiązanie do powieści Lewisa Carrolla znajdujemy m.in. w pierwszej części "Matrixa" (gdzie Neo podąża za tatuażem przedstawiającym białego królika). Do tego możemy dodać liczne ekranizacje – disnejowską animację z 1951 roku, film fantasy w reżyserii Tima Burtona z 2010 roku czy seriale: "Alicja" (2009) czy "Wonderland" (2013).

Posłuchaj

7:41
157 lat Lewis Carroll opublikował "Alicję w Krainie Czarów". Anna Dworek gościem Trójki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Nauka czytania: Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów/Copernicus

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Anna Dworek (doktorantka na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 04.07.2022
Godzina emisji: 14.39

kr

Polecane