Paweł Soloch: Stany Zjednoczone to nasz główny sojusznik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Niezależnie od tego, kto jest prezydentem USA, relacje polsko-amerykańskie są rzeczywiście dobre i bardzo dobre – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Na szczycie NATO w Madrycie sojusznicy przyjęli nowa koncepcję strategiczną, w której Rosja została uznana za bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników, pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Zapowiedziano zwiększenie obecności wojskowej na wschodniej flance – rozmieszczone w regionie wielonarodowe batalionowe grupy bojowe mogą być w razie potrzeby rozbudowane do wielkości brygad. Prezydent USA Joe Biden potwierdził natomiast przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu US Army do Polski, gdzie obecnie znajduje się wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, koordynujące działania amerykańskich wojsk lądowych w Europie.

Dobre relacje

Niezależnie od tego, kto jest prezydentem USA, relacje polsko-amerykańskie są rzeczywiście dobre i bardzo dobre – powiedział Paweł Soloch. Jak dodał, znalazło to potwierdzenie w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę.  Jest to nasz główny sojusznik  podkreślił.

Z drugiej strony, jak wskazał, "Polska, zwłaszcza w obecnej sytuacji, odgrywa kluczową rolę nie tylko w regionie, ale dla całego bezpieczeństwa europejskiego".

Zakup uzbrojenia

Szef BBN pytany o możliwość przyspieszenia realizacji kontraktów wojskowych zawartych ze Stanami Zjednoczonymi, zaznaczył, że bezpośrednie rozmowy prowadzi ministerstwo obrony i Mariusz Błaszczak.

– Oczywiście na najwyższym szczeblu jest wspierany przez naszego prezydenta, to był jeden z tematów rozmowy pana prezydenta z prezydentem Bidenem podczas szczytu NATO – powiedział Paweł Soloch. – W trakcie szczytu NATO prezydent spotkał się z prezydentem Korei Południowej, która również jest traktowana przez nas jako potencjalny dostawca uzbrojenia. Tu też rozmowy są zaawansowane – dodał. Jak zaznaczył, "nie jest tak, że opieramy się na jednym kierunku".

Wsparcie krajów "frontowych"

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przypomniał, że "rekomendacją ogólną polityczną, o którą zabiegał prezydent, było ujęcie w deklaracji końcowej, ale również w wystąpieniach przywódców, kwestii szczególnego traktowania i wsparcia dla krajów »frontowych«". – Tych, które ponoszą największe koszty związane z pomocą dla Ukrainy i największe ryzyko, które temu towarzyszy – dodał.

Pytany o konkrety, wskazał na stosowną do poziomu zagrożenia obecność sojuszniczą na terenie tych państw oraz pomoc w uzupełnieniu braków w uzbrojeniu, po tym jak oddaliśmy część naszych zasobów na wsparcie Ukrainy.  Takie deklaracje padły  podkreślił.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego

O ustaleniach szczytu prezydent poinformuje polityków na dzisiejszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie zwołane przez prezydenta rozpocznie się o 13.00 w Belwederze. Na rozmowy zostali zaproszeni przedstawiciele rządu oraz parlamentu, także ugrupowań opozycyjnych. Narada będzie miała podobną formułę, jak spotkanie zorganizowane po wybuchu wojny na Ukrainie.

Paweł Soloch w "Salonie politycznym Trójki" poinformował, że prezydent przedstawi również to, co "działo się za zamkniętymi drzwiami, na zamkniętych posiedzeniach".

– Panu prezydentowi zależy, żeby w kwestii naszego bezpieczeństwa był zachowany możliwie daleko posunięty konsensus. Jeżeli niektórzy z polityków wykorzystają to spotkanie dla celów prowadzenia polityki wewnętrznej, to będzie niedobrze dla Polski, a w dalszej perspektywie dla Sojuszu – ocenił gość Trójki.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:55
Paweł Soloch o ustaleniach szczytu NATO i relacjach polsko-amerykańskich (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Soloch (szef BBN)
Data emisji: 4.07.2022
Godzina emisji: 8.45

fc/mk

Polecane