Miron Białoszewski i jego przyjaciele na wystawie "Białoszewski nieosobny"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miron Białoszewski i jego przyjaciele na wystawie "Białoszewski nieosobny"
"Dziady" - Miron Białoszewski (Gustaw), Ludmiła Murawska (Chór bezosobowy).Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W Muzeum Woli została otwarta wystawa "Białoszewski nieosobny". Data rozpoczęcia wydarzenia – 30 czerwca – jest nieprzypadkowa, to 100. rocznica urodzin Mirona Białoszewskiego. O wystawie pokazującej sylwetkę nie tylko Białoszewskiego, ale i zaprzyjaźnionych artystów tworzących razem z nim Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny, a wcześniej okupacyjny teatr lotny, w "Trójce przed południem" opowiedziała jej współkuratorka Magdalena Staroszczyk.

  • Na wystawie "Białoszewski nieosobny" dostępnej w Muzeum Woli w Warszawie możemy poznać teatralną twórczość Mirona Białoszewskiego i jego przyjaciół artystów: Stanisława Swena Czachorowskiego, Bogusława Choińskiego, Lecha Emfazego Stefańskiego, Ludwika Heringa i Ludmiły Murawskiej.
  • Wystawie towarzyszą wykłady, dyskusje, spacery, spotkania z przyjaciółmi artysty oraz prezentacja pomnika dźwiękowego Mirona Białoszewskiego.
  • W wystawie "Białoszewski nieosobny" można uczestniczyć od 30 czerwca do 11 grudnia.

Miron Białoszewski i jego "nieosobna" twórczość teatralna na wystawie w Muzeum Woli

Początki twórczości urodzonego 30 czerwca 1922 roku w Warszawie Mirona Białoszewskiego wiążą się z okupacyjnym teatrem lotnym zapoczątkowanym przez Stanisława Swena Czachorowskiego. Następnie poeta działał w grupach spotykających się tuż po wojnie w Kobyłce u Czachorowskiego oraz w Zielonce u Bogusława Choińskiego. W latach 50. Białoszewski współtworzył z kolei Teatr na Tarczyńskiej, który został założony z inicjatywy Lecha Emfazego Stefańskiego. Po rozpadzie grupy we własnym mieszkaniu na placu Dąbrowskiego wraz z Ludwikiem Heringiem i Ludmiłą Murawską stworzył Teatr Osobny, który istniał w latach 1958-1963.


Najczęściej czytane

To właśnie im – artystycznym kompanom i zarazem przyjaciołom Mirona Białoszewskiego – jest poświęcona wystawa "Białoszewski nieosobny", którą od 30 czerwca można oglądać w Muzeum Woli w Warszawie. – Utarło się myślenie, że Białoszewski tworzył w odosobnieniu. My na wystawie w Muzeum Woli staramy się przypomnieć, że Miron Białoszewski lubił być z ludźmi i też często z nimi współpracował – wyjaśnia współkuratorka wydarzenia Magdalena Staroszczyk. – Każda z tych osób widziała Mirona Białoszewskiego trochę inaczej, różnie też potoczyły się ich ścieżki. Nie ze wszystkimi utrzymywał kontakt przez całe życie – czasami to były zerwane przyjaźnie. Problemem było też to, że Miron Białoszewski stał się sławny, a jego przyjaciele pozostali w cieniu i dzisiaj o nich nie pamiętamy, a wystawa ma na celu też przypomnienie ich sylwetek.

DIY i twórczość kolektywna, czyli Białoszewski nadal aktualny

Na wystawie "Białoszewski nieosobny" zobaczyć można m.in. niewystawianą wcześniej twórczość wizualną Bogusława Choińskiego, malarstwo Leszka Solińskiego oraz Ludmiły Murawskiej, a ponadto rękopisy utworów i programów teatralnych, plakaty, projekty i szkice, elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty, wycinki prasowe. 

– Zaczynamy od lat 40. To bardzo ciekawe, że już za czasów okupacji odbywały się wieczorki teatru lotnego, związane z działaniami performatywnymi. Później przechodzimy do dwóch dekad powojennych – lat 50. i początku lat 60. To też były trudne czasy – po wojnie nie tylko była bieda i niedobory pod każdym względem, ale też trudna sytuacja polityczna – podkreśla Magdalena Staroszczyk. – Pokazujemy, że mimo tych trudów, w tamtych czasach powstawała bardzo wartościowa, również współcześnie, twórczość, która może być bliska naszym czasom. Znajdujemy tam elementy tego, co dzisiaj określamy jako DIY, to znaczy samodzielne robienie różnych przedmiotów i obiektów artystycznych z tego, co jest pod ręką, czy działanie kolektywne, co dzisiaj wraca w sztuce i twórczości – mówi.

Program edukacyjny i pomnik dźwiękowy Mirona Białoszewskiego

Wystawie "Białoszewski nieosobny" towarzyszą wydarzenia oraz program edukacyjny, który Muzeum Woli organizuje we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w wykładach, dyskusjach, spacerach, wieczorach opowieści, czyli spotkaniach z przyjaciółmi Białoszewskiego, cyklu sześciu wykładów dla młodzieży szkolnej i nauczycieli »Jak uczyć (się) o "Pamiętniku z powstania warszawskiego"«, a także działaniach performatywnych, m.in. w wykonaniu Marii Stokłosy, w lekcjach muzealnych oraz rodzinnym i kuratorskim oprowadzaniu po wystawie.

Ponadto w Muzeum Woli powstanie pomnik dźwiękowy Białoszewskiego. Instalacja dźwiękowa, która została stworzona przez Wojciecha Bąkowskiego, będzie nawiązywać do nagrań poety i jego eksperymentów dźwiękowych. Pomnik będzie prezentowany w odrębnej przestrzeni przez cały czas, kiedy wystawa będzie dostępna, czyli do 11 grudnia.

Posłuchaj

3:51
Wystawa "Białoszewski nieosobny" w Muzeum Woli w Warszawie. Rozmowa z Magdaleną Staroszczyk (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wernisaż wystawy „Minimum słów. Teatr Mirona Białoszewskiego”/Dom Spotkań z Historią

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Magdalena Staroszczyk (współkuratorka wystawy "Białoszewski nieosobny")
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 11.29

IAR/kr

Polecane