Drgawki, stany lękowe i niebezpieczeństwo zawału. Napoje energetyczne tylko dla pełnoletnich?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Drgawki, stany lękowe i niebezpieczeństwo zawału. Napoje energetyczne tylko dla pełnoletnich?
Jak wykazują badania, aż 67 procent osób w wieku od 12 do 20 lat sięga po napoje energetyczne. Foto: Shutterstock

Drgawki, stany lękowe czy przyspieszone bicie serca. To tylko niektóre skutki uboczne picia tzw. energetyków. O ich zgubnym wpływie na zdrowie mówi się od dawna. Niestety wciąż nie brakuje młodych miłośników tego typu napojów. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z poważnych konsekwencji przedawkowania napojów energetycznych.  

  • Ponad połowa osób w wieku 12-20 lat zażywa napoje energetyczne.
  • Wzrasta liczba nastolatków hospitalizowanych po przedawkowaniu tego typu substancji. Znane są przypadki zawałów serca u osób poniżej dwudziestego roku życia. 
  • Sejm debatuje nad wprowadzaniem zakazu sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim.

Mimo licznych kampanii edukacyjnych energetyki wciąż cieszą się sporą popularnością, również wśród nastolatków. Napoje energetyczne charakteryzują się wysoką zawartością cukru, sodu oraz substancji pobudzających takich jak m.in. kofeina, tauryna czy guarana. Spożywanie ich w nadmiarze jest bardzo szkodliwe dla organizmu i może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych

Edukować i ograniczać

– Statystyki wykazują, że aż 67 procent młodzieży od 12. do 20. roku życia przyznaje, że pije napoje energetyczne. 16 procent dodaje, że pija je często – usłyszeliśmy w radiowej Trójce. 

 Niebezpieczne zachowania należy ukracać. Zdarza się podczas wycieczek szkolnych, że nauczyciele otwierają plecak ucznia, a tam jest kilka napojów tego typu. W Stanach Zjednoczonych i innych krajach spożywanie tego typu napojów przez osoby niepełnoletnie jest zakazane - mówił Patryk Wicher zasiadający w komisji zdrowia. – Najpierw trzeba wprowadzić ogromną społeczną akcję edukacyjną. Jeśli ona nie przyniesie efektów, sięgniemy po bardziej drastyczne narzędzia, czyli zakaz sprzedaży – dodał.

Niebezpieczna moda

 Nie każdej modzie należy ulegać. U młodzieży to często chęć pokazania siebie. Wiąże się ona niestety z bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Należą do nich zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, bezsenność, drażliwość czy zaburzenia zachowania – wyliczał Mariusz Jaworski, dietetyk i psycholog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Znane są przypadki zawałów serca u nastolatków, którzy przedawkowali napoje energetyczne – usłyszeliśmy. 

Posłuchaj

3:42
Drgawki, stany lękowa i niebezpieczeństwo zawału. Napoje energetyczne tylko dla pełnoletnich?
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także:

Jak podkreślają specjaliści, spożywanie nawet małych ilości napojów energetycznych ma także inne, bardzo niekorzystne skutki. Zaliczają się do nich: kłopoty ze snem, problemy z koncentracją, podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego oraz problemy żołądkowe. Podczas badań zaobserwowano także wystąpienie stanów lękowych, halucynacji, drgawek czy stanów depresyjnych. – Warto również zaznaczyć, że w jednej szklance napoju zawartych jest około siedmiu łyżeczek cukru – podkreślał ekspert podczas jeden z rozmów w Polskim Radiu.

Biologia. Napoje energetyczne - dlaczego są nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży? / Kujawsko-Pomorska e-Szkoła

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 6.50

zch

Polecane