Bandycka napaść Rosji. Prof. Banasik: Kreml dąży do tego, by wymazać Ukrainę z map Europy
2022-06-26, 11:06 | aktualizacja 2022-06-26, 13:06
– Polityka Rosji jest zogniskowana na podporządkowaniu Ukrainy sobie całkowicie. Dąży do tego, by wymazać Ukrainę z map Europy. Przecież widzieliśmy mapę, gdzie widzieliśmy podział (Ukrainy – red.) na obwód centralny, zachodni i federalny – powiedział prof. Mirosław Banasik w programie "Śniadanie w Trójce", którego gospodarzem był Bartłomiej Graczak.
Magdalena Jakubowska z Visegrad Insight uważa, że decyzja o rozpoczęciu procesu akcesji Ukrainy do UE jest decyzją przełomową. Samo wejście Ukrainy może zając jednak 10-15 lat. – Mam nadzieję, że ten okres będzie wykorzystany na wewnętrzną przebudowę, a nie na wojnę. Wszystkim zmianom może skutecznie przeszkodzić Władimir Putin – dodała.
Prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego twierdzi, że aby Ukraina mogła wejść do UE, główne państwa europejskie muszą zmienić swoją postawę względem Rosji. – Wierzę, że okres wchodzenia Ukrainy do UE nie będzie trwać aż 15 lat, ponieważ, ta decyzja ma ogromne znaczenie dla Europy, ale też dla Polski. Układ sił może się zmienić, o ile współpraca polsko-ukraińska nadal będzie na takim samym poziomie co w ostatnich trzech miesiącach. – powiedział ekspert. Zdaniem profesora istnieje zagrożenie, że Ukraina da się "przekabacić" na stronę bardziej proniemiecką.
– Przyjęcie Ukrainy do UE to spełnienie oczekiwań prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Widzimy, że ten krok polityczny przybliżenia Ukrainy do wspólnoty europejskiej został już zrobiony – powiedział podczas programu prof. Mirosław Banasik.
Kryzys energetyczny
Prof. Jan Drzonek zaapelował, by stworzyć europejską unię energetyczną, tak by mogła się ona skutecznie przeciwstawić polityce rosyjskiej.
Jan Wójcik z Security for Freedom Foundation stwierdził, że "obecna sytuacja na rynku gazu i ropy jest podobna do tej z czasów kryzysu w 1973 roku i wojny Jom Kippur. Doszło wtedy do wstrzymania dostaw paliw z powodu konfliktu. Dziś mamy podobną sytuację. Niemiecki minister energetyki Robert Habeck przestrzegał Niemców, że tej zimy w kraju może brakować energii".
Posłuchaj
***
Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Goście: Magda Jakubowska (Visegrad Insight, Fundacja Res Publica), prof. Maciej Drzonek (politolog, Uniwersytet Szczeciński), prof. Mirosław Banasik (Instytut Nauk o Bezpieczeństwie UJK w Kielcach) i Jan Wójcik (Security for Freedom Foundation)
Data emisji: 26.06.2022
Godzina emisji: 10:05
łk/kr