Bandycka napaść Rosji. Prof. Banasik: Kreml dąży do tego, by wymazać Ukrainę z map Europy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Polityka Rosji jest zogniskowana na podporządkowaniu Ukrainy sobie całkowicie. Dąży do tego, by wymazać Ukrainę z map Europy. Przecież widzieliśmy mapę, gdzie widzieliśmy podział (Ukrainy – red.) na obwód centralny, zachodni i federalny – powiedział prof. Mirosław Banasik w programie "Śniadanie w Trójce", którego gospodarzem był Bartłomiej Graczak.

Magdalena Jakubowska z Visegrad Insight uważa, że decyzja o rozpoczęciu procesu akcesji Ukrainy do UE jest decyzją przełomową. Samo wejście Ukrainy może zając jednak 10-15 lat.  Mam nadzieję, że ten okres będzie wykorzystany na wewnętrzną przebudowę, a nie na wojnę. Wszystkim zmianom może skutecznie przeszkodzić Władimir Putin  dodała.

Prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego twierdzi, że aby Ukraina mogła wejść do UE, główne państwa europejskie muszą zmienić swoją postawę względem Rosji.  Wierzę, że okres wchodzenia Ukrainy do UE nie będzie trwać aż 15 lat, ponieważ, ta decyzja ma ogromne znaczenie dla Europy, ale też dla Polski. Układ sił może się zmienić, o ile współpraca polsko-ukraińska nadal będzie na takim samym poziomie co w ostatnich trzech miesiącach.  powiedział ekspert. Zdaniem profesora istnieje zagrożenie, że Ukraina da się "przekabacić" na stronę bardziej proniemiecką. 

– Przyjęcie Ukrainy do UE to spełnienie oczekiwań prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Widzimy, że ten krok polityczny przybliżenia Ukrainy do wspólnoty europejskiej został już zrobiony  powiedział podczas programu prof. Mirosław Banasik.

Kryzys energetyczny

Prof. Jan Drzonek zaapelował, by stworzyć europejską unię energetyczną, tak by mogła się ona skutecznie przeciwstawić polityce rosyjskiej. 

Jan Wójcik z Security for Freedom Foundation stwierdził, że "obecna sytuacja na rynku gazu i ropy jest podobna do tej z czasów kryzysu w 1973 roku i wojny Jom Kippur. Doszło wtedy do wstrzymania dostaw paliw z powodu konfliktu. Dziś mamy podobną sytuację. Niemiecki minister energetyki Robert Habeck przestrzegał Niemców, że tej zimy w kraju może brakować energii".

Posłuchaj

52:40
Prof. Mirosław Banasik: "Putin ma wciąż inicjatywę strategiczną. Szantażuje Europę wstrzymaniem dostaw gazu, tak by zamrozić konflikt na Ukrainie. Putin z żywności stworzył broń" (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Goście: Magda Jakubowska (Visegrad Insight, Fundacja Res Publica), prof. Maciej Drzonek (politolog, Uniwersytet Szczeciński), prof. Mirosław Banasik (Instytut Nauk o Bezpieczeństwie UJK w Kielcach) i Jan Wójcik (Security for Freedom Foundation)
Data emisji: 26.06.2022
Godzina emisji: 10:05

łk/kr

Polecane