Polska sztuka ponad granicami na wystawie NordArt 2022 w Niemczech
2022-06-21, 11:06 | aktualizacja 2022-06-21, 14:06
Dzieła 200 artystów plastyków z całego świata są prezentowane w Kunstwerk Carlshuette w Buedelsdorfie (Szlezwik-Holsztyn) podczas jednej z największych dorocznych wystaw sztuki współczesnej w Europie – NordArt, odbywającym się od 23 lat przeglądzie najnowszych tendencji sztuk plastycznych z całego świata. Polska ma na wystawie swój pawilon narodowy.
Pawilon Polski na NordArt 2022 w Buedelsdorfie
«Najwybitniejsi polscy artyści od czasów powojennych do współczesności, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, zebrali się na wspólnej wystawie NordArt, zatytułowanej "Ponad granicami". Wystawa prezentuje talenty 26 uznanych polskich artystów zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia» – czytamy na stronie organizatorów wystawy NordArt 2022.
Prezentacji prac polskich artystów w Kunstwerk Carlshuette w Buedelsdorfie przyświeca hasło "Ohne Grenzen" (niem. "Ponad granicami"). Kuratorem Pawilonu Polskiego jest prof. Jan Wiktor Sienkiewicz. – Co roku przygotowywany jest pawilon narodowy. W ubiegłym roku był pawilon ukraiński, wcześniej były pawilon mongolski, chiński, francuski, a ten rok jest poświęcony sztuce polskiej. Gdy zostałem poproszony o przygotowanie tego pawilonu, moją ideą stała się sztuka ponad granicami. Prezentacja pokazuje sztukę polską powstałą poza granicami Polski, prace będące dziełem artystów mieszkających w krajach europejskich i pozaeuropejskich. Stąd tytuł – wyjaśnia kurator.
- Botticelli i inni mistrzowie renesansu na Zamku Królewskim w Warszawie;
- Uchwycić wspólnotę. Trwa Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi;
- Tkanina ma moc! Wystawa "Dom odziany" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Polscy artyści powojenni i współcześni ponad granicami
Wśród prezentowanych w pawilonie polskim artystów znaleźli się m.in. dobrze już znani twórcy, jak Magdalena Abakanowicz i Natalia LL, ale także mniej znani szerszej publiczności: Łukasz Patelczyk, Maciej Wocial i Michał Jackowski, rzeźbiarz pochodzący z Białegostoku.
– W polskim pawilonie rzeczywiście widać to hasło "Ponad granicami". Tak wielka różnorodność świadczy o tym, że otwartość umysłu kuratora zadziałała tu wspaniale, bo mamy do czynienia ze sztuką, w której widz zawsze może odnaleźć dla siebie jakiś smaczny kąsek – mówił w "Trójce przed południem" Michał Jackowski.
Polski Pawilon na NordArt 2022 jest objęty patronatem konsula generalnego RP w Hamburgu Pawła Jaworskiego.
– Prezentacja w Buedelsdorf dzieł artystów z całego świata czyni to szczególne miejsce pewnego rodzaju świątynią sztuki współczesnej – czytamy w tekście konsula Jaworskiego, zamieszczonym na stronie internetowej wydarzenia. NordArt "daje wspaniałą okazję, aby zwiedzający zapoznali się z polską sztuką i polskimi artystami. W centrum tegorocznej ekspozycji znajdziemy dziesiątki prac polskich artystów tworzących na całym świecie (...). Niezależnie od miejsca, w którym polscy artyści działali lub działają, w ich pracach ich ojczyzna zawsze jest obecna" – podkreśla Paweł Jaworski.
Posłuchaj
Posłuchaj
NordArt 2022 - Eröffnung | Opening/NordArt
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: prof. Jan Wiktor Sienkiewicz (kurator wystawy), Michał Jackowski (artysta rzeźbiarz)
Data emisji: 21.06.2022
Godziny emisji: 11.19, 11.27
IAR/kr