Rozpoczęło się astronomiczne lato! Trwa najdłuższy dzień w roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozpoczęło się astronomiczne lato! Trwa najdłuższy dzień w roku
21 czerwca to pierwszy dzień astronomicznego lata. Na zdjęciu: upalny ostatni dzień wiosny na miejskim kąpielisku w RzeszowieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

To już oficjalne – we wtorek 21 czerwca o godz. 11.14 rozpoczęło się astronomiczne lato! Dlaczego to właśnie dzień 21 czerwca uznaje się za początek lata? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Początek lata, czyli najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku

Po wielu jesiennych zimowych i wiosennych dniach w końcu powitaliśmy lato. Niezmiennie za początek astronomicznego lata uznaje się dzień 21 czerwca, który jest zarazem najdłuższym dniem w roku. 

– Z astronomicznego punktu widzenia 21 czerwca, dokładnie o godzinie 11.14 Słońce świeci najbardziej na północnej półkuli ziemi. Astronom powie, że osiąga maksymalną deklinację, a geograf  że świeci prosto z góry na Zwrotniku Raka. Wtedy mamy najdłuższy dzień, który trwa 16 godzin oraz najkrótszą noc. Wtedy też słońce w południe sięga najwyżej nad horyzontem. W związku z tym naświetlenie terenu jest najsilniejsze, ponieważ promienie słoneczne padają najbardziej stromo – wyjaśnia dr Waldemar Ogłoza z Planetarium Śląskiego.

Jak podkreśla Marcin Kiraga z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, czas trwania najdłuższego dnia w różnych częściach Polski jest inny.  Przykładowo, w Warszawie dzień potrwa 16 godzin i 50 minut, a noc  7 godzin i 10 minut. Natomiast na północnym krańcu Polski dzień będzie odpowiednio 40 minut dłuższy, a noc o 40 minut krótsza. 


Najczęściej czytane


Jakie będzie lato w 2002 roku?

Każdemu lato kojarzy się z czymś innym – mogą być to wakacje w ulubionym miejscu, określone zapachy czy sezonowe warzywa i owoce. Wszystkim jednak lato kojarzy się z upałami. – Począwszy od lat 90., latem mamy falę upałów. To, co różni obecne lata od tych sprzed kilkudziesięciu lat, to gorące noce, kiedy organizm człowieka nie może odetchnąć od upału – mówi Magdalena Kuchcik, z Zakładu Badań Klimatu Polskiej Akademii Nauk. 

Dla tych, którzy chcieliby odetchnąć od wysokich temperatur, Grzegorz Walijewski, rzecznik IMiGW, ma dobrą wiadomość.  Lato w naszym kraju będzie naprawdę bardzo sympatyczne. Upały jak najbardziej będą się pojawiać, ale będą też dni z temperaturą około 25-28 stopni Celsjusza. Przed nami bardzo miły wakacyjny okres. Jeżeli ktoś wakacje spędzi w Polsce, będzie to dobry wybór.

Astronomiczne lato skończy się dokładnie 23 września o godzinie 3.04. Przed nami więc 94 letnie dni.

Posłuchaj

3:17
Przywitaliśmy astronomiczne lato! Dlaczego 21 czerwca jest najdłuższym dniem w roku? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 21.06.2022
Godzina emisji: 7.20

kr

Polecane