Rozpoczęło się astronomiczne lato! Trwa najdłuższy dzień w roku
2022-06-21, 07:06 | aktualizacja 2022-06-21, 13:06
To już oficjalne – we wtorek 21 czerwca o godz. 11.14 rozpoczęło się astronomiczne lato! Dlaczego to właśnie dzień 21 czerwca uznaje się za początek lata? Zapytaliśmy o to ekspertów.
Początek lata, czyli najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku
Po wielu jesiennych zimowych i wiosennych dniach w końcu powitaliśmy lato. Niezmiennie za początek astronomicznego lata uznaje się dzień 21 czerwca, który jest zarazem najdłuższym dniem w roku.
– Z astronomicznego punktu widzenia 21 czerwca, dokładnie o godzinie 11.14 Słońce świeci najbardziej na północnej półkuli ziemi. Astronom powie, że osiąga maksymalną deklinację, a geograf – że świeci prosto z góry na Zwrotniku Raka. Wtedy mamy najdłuższy dzień, który trwa 16 godzin oraz najkrótszą noc. Wtedy też słońce w południe sięga najwyżej nad horyzontem. W związku z tym naświetlenie terenu jest najsilniejsze, ponieważ promienie słoneczne padają najbardziej stromo – wyjaśnia dr Waldemar Ogłoza z Planetarium Śląskiego.
Jak podkreśla Marcin Kiraga z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, czas trwania najdłuższego dnia w różnych częściach Polski jest inny. – Przykładowo, w Warszawie dzień potrwa 16 godzin i 50 minut, a noc – 7 godzin i 10 minut. Natomiast na północnym krańcu Polski dzień będzie odpowiednio 40 minut dłuższy, a noc o 40 minut krótsza.
- IMGW o prognozie pogody: przed nami fale upałów z przerwami na burze;
- Rozpoczął się okres letnich burz. O czym pamiętać i jak się chronić?;
- Prognoza pogody na wtorek. IMGW: uwaga na burze z gradem.
Właśnie przywitaliśmy #AstronomiczneLato. Na północy naszego kraju najdłuższy dzień roku potrwa 17 godzin i 15 minut, w centrum około 16 godzin i 45 minut, a na południu Polski 16 godzin i 12 minut.
— Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB (@IMGW_CMM) June 21, 2022
Życzymy Wam tylko dobrej pogody #IMGWCMM pic.twitter.com/Q11fLM87so
Jakie będzie lato w 2002 roku?
Każdemu lato kojarzy się z czymś innym – mogą być to wakacje w ulubionym miejscu, określone zapachy czy sezonowe warzywa i owoce. Wszystkim jednak lato kojarzy się z upałami. – Począwszy od lat 90., latem mamy falę upałów. To, co różni obecne lata od tych sprzed kilkudziesięciu lat, to gorące noce, kiedy organizm człowieka nie może odetchnąć od upału – mówi Magdalena Kuchcik, z Zakładu Badań Klimatu Polskiej Akademii Nauk.
Dla tych, którzy chcieliby odetchnąć od wysokich temperatur, Grzegorz Walijewski, rzecznik IMiGW, ma dobrą wiadomość. – Lato w naszym kraju będzie naprawdę bardzo sympatyczne. Upały jak najbardziej będą się pojawiać, ale będą też dni z temperaturą około 25-28 stopni Celsjusza. Przed nami bardzo miły wakacyjny okres. Jeżeli ktoś wakacje spędzi w Polsce, będzie to dobry wybór.
Astronomiczne lato skończy się dokładnie 23 września o godzinie 3.04. Przed nami więc 94 letnie dni.
Posłuchaj
***
Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 21.06.2022
Godzina emisji: 7.20
kr