Basia Giewont: nic nie przebije Opola

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Basia Giewont: nic nie przebije Opola
Basia Gąsienica GiewontFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Cieszą ją nagrody, ale jeszcze bardziej docenia pozytywną reakcję publiczności. Grała przed wielotysięczną widownią, ale koncert na festiwalu w Opolu był dla niej wyjątkowy. Basia Giewont, laureatka nagrody specjalnej Programu 3 Polskiego Radia, podzieliła się wrażeniami z występu w stolicy polskiej piosenki.

Jedną z wielkich wygranych tegorocznego 59. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jest niewątpliwie Basia Giewont. Wokalistka rodem z Zakopanego zdobyła nagrodę Programu 3 Polskiego Radia dla najlepszego debiutanta. Choć bardzo się z niej cieszy, to jednocześnie twierdzi, że zdobywanie nagród nie jest jej głównym celem. – Nieważne, czy dostajemy nagrodę czy nie, każdy z nas marzy o tym, żeby się świetnie pokazać. Te wyniki są cenne, kiedy wiemy, że publiczność nas lubi – mówiła Basia w rozmowie z Moniką Suszek.

Opolskie emocje i szacunek do tradycji

Muzyczna kariera Basi trwa już ponad dekadę. W tym czasie miała okazję występować na dużych scenach przed wielotysięczną publicznością, podczas wspólnych tras koncertowych z czeską folkową grupą Čechomor. – Graliśmy na festiwalu Top Fest, gdzie była druga scena, na której grał zespół Thirty Seconds To Mars i było 30 tys. ludzi. To też były wielkie emocje, ale nic nie przebije Opola. To jest historia piosenki, bycie tutaj ze swoją twórczością to jest naprawdę coś wyjątkowego – zapewniała laureatka Trójkowej nagrody.

W żyłach Basi Giewont płynie góralska krew i słychać to wyraźnie w nagrodzonej piosence pod tytułem "Nie będę". – Kocham swoje tradycje, kocham góry, kocham folk pokazany w elegancki sposób – mówiła wokalistka i dodała, że zależy jej na pokazaniu nie tylko rozrywkowej strony góralskiej muzyki, ale także jej lirycznych walorów. Basia zapowiedziała też, że w najbliższych miesiącach ma zamiar poświęcić się intensywnemu koncertowaniu. – Chcę być wszędzie, bo kocham muzykę i chcę ją grać po prostu.


Basia Giewont z Nagrodą Trójki  Foto: Polskie Radio Basia Giewont z nagrodą Trójki, foto: Polskie Radio

Posłuchaj

2:25
Basia Giewont o Opolu w rozmowie z Moniką Suszek (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Basia idzie w ślady Bartka

Basia Giewont jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Ma na koncie współpracę m.in. z Andrzejem Poniedzielskim, Grzegorzem Turnauem i Adamem Sztabą. Poza śpiewaniem udziela się też aktorsko w musicalach i operach (m.in. w warszawskich teatrach Rampa i Roma). Wzięła udział w programach "The Voice of Poland" i  "Szansa na sukces. Eurowizja 2020". Zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Edith Piaf w Krakowie.

Nagroda Programu 3 Polskiego Radia dla najlepszego debiutanta festiwalu w Opolu została wręczona po raz drugi. Rok temu odebrał ją Bartek Deryło za autorski utwór, zatytułowany "Burza".

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 20.06.2022
Godzina emisji: 9.34

kc


Polecane