Uchwycić wspólnotę. Trwa Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
2022-06-15, 11:06 | aktualizacja 2022-06-15, 13:06
Jesteśmy na półmetku Fotofestiwal – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, którego motywem przewodnim w tym roku jest tworzenie wspólnoty. Do 26 czerwca możemy nie tylko oglądać prace takich sław jak Alex Webb, Roger Ballen, Vivianne Sassen, Christina de Middel czy Martin Kollar, ale także brać udział w oprowadzaniu kuratorskich, spotkaniach i warsztatach.
- Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi odbywa się w dniach 9-26 czerwca w centrach festiwalowych: Art_Inkubator, Muzeum Książki Artystycznej, w OFF Piotrkowska oraz w kilkunastu galeriach miejskich uczestniczących w Programie Miasto.
- W programie Fotofestiwalu znalazło się kilkadziesiąt wystaw z całego świata oraz wydarzenia towarzyszące. Motywem Festiwalu w tym roku jest tworzenie wspólnoty.
- Podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu można oglądać fotografie takich artystów jak Alex Webb, Roger Ballen, Vivianne Sassen, Christina de Middel, Martin Kollar, czy Dana Howard.
Fotofestiwal w Łodzi. Artystyczna wspólnota Polski, Ukrainy i Białorusi
Wokół jakich wartości i jak tworzymy wspólnoty w XXI wieku? Jaką rolę odgrywają w naszym życiu? Tegoroczny Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, w dniach 9-26 czerwca, porusza temat, który stał się nam bliższy w obliczu ostatnich wydarzeń w Europie. O wspólnotach opowiada kilkadziesiąt wystaw z całego świata i program wydarzeń towarzyszących. To właśnie z potrzeby solidarności i wspólnego działania powstał trójfestiwal, a organizatorzy zaprosili do Łodzi festiwale z Białorusi i Ukrainy.
– Krajobraz fotografii bardzo się zmienia, tak samo, jak zmienia się festiwal – powiedział w audycji "Trójka przed południem" jeden z kuratorów Franek Ammer. – Ważne są sama fotografia i forma, ale też doświadczenie obcowania z obrazami oraz doświadczenie wspólnoty i bycia razem. Staramy się pokazywać różne formy, które wykorzystują fotografię w celu aktywizacji społecznej, opowiadania o aktualnych problemach. Dlatego tematem bardzo ważnym w tym roku jest to, co dzieje się na Ukrainie i na Białorusi. Mamy dwie ważne wystawy przygotowane przez Miesiąc Fotografii w Mińsku i Odessa Photo Days, a także wystawę "Solidarność/ Protest/ Troska", która opowiada o partycypacyjnym, aktywistycznym wydźwięku fotografii i sztuki – wyjaśnił.
- Protest przeciw reżimowi na fotografiach. Liankievich: poczuliśmy, że jesteśmy gospodarzami w naszym kraju;
- Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Candrowicz: miejsce spotkań Wschodu i Zachodu;
- Wojciech Grzędziński autorem Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2022.
Franek Ammer: nie wszystkie historie da się pokazać tylko przy pomocy obrazu
W najbliższą sobotę 18 czerwca w głównej siedzibie Fotofestiwalu, czyli Fabryce Sztuki Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi można będzie obejrzeć wystawy z programu głównego w towarzystwie ich kuratorów.
– Oprowadzania z kuratorami i artystami cieszą się bardzo dużą popularnością. To bardzo ważne, żeby trochę głębiej wejść w kontekst tych obrazów, które pokazujemy. Oczywiście ich głównym zadaniem jest mówić same za siebie, ale nie wszystkie historie da się pokazać tylko przy pomocy obrazu – podkreślił Franek Ammer.
Uzdrawiająca moc sztuki
Podczas tegorocznej edycji możemy zetknąć się z fotografiami takich artystów jak Alex Webb, Roger Ballen, Vivianne Sassen, Christina de Middel, Martin Kollar czy Dana Howard. Część z tych artystów można spotkać osobiście, przyjeżdżając do Łodzi.
– W tym roku mamy bardzo wielu ciekawych artystów, którzy do nas przyjechali i którzy pokazują swoje prace. Osobistością, o której warto powiedzieć, jest Dana Howard. To artystka, która zdobyła międzynarodowe uznanie i która pokazuje bardzo ciekawy projekt, opowiadający o tym, jak korzystając z działań artystycznych, można zaangażować się w pomoc konkretnej społeczności. Tutaj opowiada o szkole dla dziewczynek w Afryce, w której wydarzył się zamach bombowy. Dzięki związanym ze sztuką działaniom warsztatowym Dana Howard próbuje wraz z nimi przepracować traumę tego strasznego wydarzenia – opowiadał gość Trójki.
Wystawy w ramach Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi można oglądać w dniach 9-26 czerwca w centrach festiwalowych: Art_Inkubator, Muzeum Książki Artystycznej, w pofabrycznym kompleksie OFF Piotrkowska, a także w kilkunastu galeriach miejskich uczestniczących w Programie Miasto.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Franek Ammer (jeden z kuratorów Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi)
Data emisji: 15.06.2022
Godzina emisji: 11.22
IAR/kr