Piosenki wiecznie młode. Grzegorz Skawiński: to, co dobre, nigdy się nie starzeje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piosenki wiecznie młode. Grzegorz Skawiński: to, co dobre, nigdy się nie starzeje
KOMBIIFoto: materiały promocyjne

Czwarty sezon popularnego serialu "Stranger Things" dał nowe życie piosence Kate Bush "Running Up The Hill", który obecnie wśród słuchaczy cieszy się nawet większą popularnością niż w 1985 roku, kiedy miał swoją premierę. Powtórny sukces brytyjskiej wokalistki nasuwa pytanie o modę na powracające piosenki. Co sprawia, że piosenka zyskuje wieczną młodość? Zapytaliśmy o to Grzegorza Skawińskiego, lidera grupy Kombii i współautora utworów, które, podobnie jak "Running Up The Hill", co kilka lat powracają do naszej pamięci.

Nowe życie starych utworów. Kombi i "Nasze randez vous"

W tym tygodniu piosenka Kate Bush "Running Up The Hill" z 1985 roku, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej czwartego sezonu serialu "Stranger Things", powróciła po 38 latach do notowania Billboard Hot 100, czyli najważniejszej muzycznej listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. W notowaniu zajęła ósme miejsce, a w 1985 roku zaledwie 30.

Ten trend nie dotyczy tylko zagranicznych hitów. Warto tu przywołać słynny utwór "Nasze randez vous" zespołu Kombi, który w 1985 roku znalazł się na albumie "Kombi 4" i który 24 lata później powrócił w wykonaniu Kombii oraz raperów Doniu i Libera.

– Utwór został wznowiony na potrzeby programu telewizyjnego "Muzyka łączy pokolenia". Katarzyna Kanclerz, która wówczas pracowała w Universal Music Polska, wpadła na pomysł, żeby zespół Kombii połączyć z młodymi siłami. To chyba się udało, bo z tej współpracy wyniknęły dalsze ruchy. Daliśmy radę, utwór zyskał nowe życie – wspominał Grzegorz Skawiński.

Doniu & Liber & Kombii - Nasze Rendez Vous Remix - Official Music Video/Doniu

Czytaj także:


Grzegorz Skawiński: stare utwory mają ogromną siłę

Oryginalna wersja utworu "Nasze randez vous" pojawiła się także w filmie Juliusza Machulskiego pt. "Ile waży koń trojański" z 2008 roku. – Nie krytykując dzisiejszych czasów, te stare utwory mają ogromną siłę. Młode pokolenia bardzo często do nich wracają, bo to po prostu bardzo solidne, dobrze napisane melodie, które wbrew pozorom się nie starzeją. Są odświeżane, bo są dobre i mają jeszcze, tak ważną w tym wszystkim, nutkę nostalgii. To, co dobre, piękne i uniwersalne, nigdy się nie starzeje – powiedział lider Kombii.

Kolejnym przykładem użycia przeboju Kombi w produkcji filmowej jest wykorzystanie utworu "Słodkiego miłego życia" z 1989 roku w nakręconym prawie dwie dekady później filmie Jana Matuszyńskiego "Myjnia". – Wtedy byliśmy bardzo mocno zafascynowani angielską nową falą i różnymi zespołami grającymi muzykę syntezatorową – Depeche Mode, New Musik, Ultravox. Myślę, że te inspiracje słychać w naszej muzyce. Utwór "Słodkiego miłego życia" niespecjalnie się zestarzał – stwierdził Grzegorz Skawiński.

Kombi - Słodkiego, miłego życia/MTJ Wytwórnia Muzyczna


"Obowiązek obowiązkiem jest, piosenka musi posiadać tekst", czyli dobra melodia to nie wszystko


Autorem tekstu utworu "Słodkiego miłego życia" jest Marek Dutkiewicz, jeden z najsłynniejszych autorów tekstów w Polsce, odpowiedzialny także za sukces piosenek takich jak m.in. "Windą do nieba" Dwa Plus Jeden czy "Dmuchawce, latawce, wiatr" Urszuli. To doskonałe przykłady na to, że dobra melodia i aranżacja to nie wszystko. 

– Tekst też jest ważny – przyznał Grzegorz Skawiński. – Jeżeli dotyczy konkretnej sytuacji społecznej czy politycznej, po latach trudno się tego słucha, Natomiast jeżeli tekst głosi prawdy ogólne, niekoniecznie wprost odnoszące się do sytuacji z życia, wtedy jest szansa na to, że utwór pożyje dłużej.


Wspólny utwór Kombii i RAT KRU jeszcze w czerwcu


Jeszcze w czerwcu będziemy świadkami kolejnego powrotu przeboju Kombi, a mianowicie "Black and White" z 1985 roku. Grupie Grzegorza Skawińskiego tym razem będzie towarzyszył poruszający się w granicach szeroko pojętej muzyki elektronicznej poznański duet RAT KRU.

– RAT KRU to młodzi ludzie o lekko hiphopowym zacięciu. Nagrałem do tego utworu zupełnie nowe wokale, więc nie będzie to remiks, ale remake – zapowiedział muzyk w audycji "Trójka przed południem".

Posłuchaj

18:21
Nowe życie starych piosenek. Grzegorz Skawiński gościem Trójki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Grzegorz Skawiński (muzyk, kompozytor, piosenkarz, autor tekstów, gitarzysta, producent muzyczny, lider zespołu Kombii)
Data emisji: 08.06.2022
Godzina emisji: 9.26

kr

Polecane