Polska świętuje drugie paryskie zwycięstwo Igi Świątek!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska świętuje drugie paryskie zwycięstwo Igi Świątek!
W sobotę 4 czerwca liderka światowego rankingu Iga Świątek pokonała amerykańską tenisistkę Cori GauffFoto: PAP/Abaca

Od sobotniego popołudnia wszyscy rozkoszujemy się wydarzeniem bez precedensu w historii polskiego tenisa. Iga Świątek w dwóch setach pokonała w finale Roland Garros Amerykankę Cori Gauff i wywalczyła już drugi w swojej krótkiej karierze tytuł wielkoszlemowy. Ten sukces jednakowo cieszy wszystkich – od zwykłych kibiców, przez najmłodszych fanów tenisa, po ekspertów.


Iga Świątek po raz drugi zwycięża turniej Roland Garros. Kibic: czuję wielką dumę 

W sobotę 4 czerwca liderka światowego rankingu Iga Świątek pokonała rozstawioną z numerem 18. amerykańską tenisistkę Cori Gauff 6:1 i 6:3 w finale wielkoszlemowego turnieju French Open. To jej drugi w karierze triumf w paryskiej imprezie. Poprzednio była najlepsza w 2020 roku. To był 35. z rzędu zwycięski pojedynek 21-letniej raszynianki. W obecnym sezonie wygrała już sześć turniejów. Wcześniej była najlepsza w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie oraz Rzymie.

Według kibicującego Idze Świątek Stanisława Koleckiego z Warszawy mimo tego, że mamy dopiero czerwiec, wybór sportowca 2022 roku jest już oczywisty. – Sukces Igi Świątek w tak topowym i globalnym sporcie, jakim jest tenis, w wieku zaledwie 21 lat to jest coś niesamowitego. Czuję wielką dumę, że Polka po raz drugi wygrała na kortach Rolanda Garrosa i zrobiła to w sposób niesamowity. Trzeba zaznaczyć, że ona nie miała sobie równych, przeciwniczki grały w innej lidze. 


Najczęściej czytane

Być jak Iga Świątek. Trwa moda na grę w tenisa

Dzięki sukcesom Igi Świątek za rakietę sięgają najmłodsi pasjonaci tego sportu. Jednym z nich jest 10-letni Kajetan Urbanowicz.  – W grze Igi Świątek najbardziej mi się podoba, że gra do końca, nawet jeżeli przegrywa. Bardzo podoba mi się też jej forhend po linii  to znaczy, że prawą ręką uderza się piłkę i ta leci prosto. Iga jest najlepsza, chciałbym grać tak jak ona – mówi.

Co o modzie na grę w tenisa sądzi Adam Romer, redaktor naczelny magazynu Tenisklub? – Mogę na to patrzeć z kilku perspektyw – z perspektywy człowieka, który o tym pisze i który zajmuje się tym od wielu lat, ale też człowieka, który jest związany z klubem tenisowym. Może nie przypisywałbym tego bezpośrednio zwycięstwu Igi Świątek na Roland Garrosie w 2020 roku, ale na pewno już w trakcie ubiegłego roku rozpoczął się trend, że ludzie zaczęli interesować się tenisem dużo bardziej. O tenisie dużo więcej się mówi, a w związku z tym nagle rodzice zaczęli się zastanawiać nad tenisem – uważa Adam Romer.

– Są dwie drogi  albo staramy się upowszechniać dyscyplinę, czyli docierać do jak największej liczby ludzi, albo ograniczamy się tylko do zawodowców. To zawsze był mankament tego, co działo się w Polsce  dzieci były szkolone od małego, wychowywane na przyszłych zawodników, a to nie do końca jest szczęśliwym rozwiązaniem – stwierdza. 

Psycholog sportu: właśnie takich emocji dzisiaj potrzebujemy 

Zdaniem psycholog sportu Magdaleny Frukacz-Gromadzkiej, triumf Igi Świątek w kontekście społecznym to przede wszystkim jasny, pozytywny punkt, wyróżniający się na tle negatywnych informacji i fake newsów, którymi jesteśmy zalewani przez ostatnie miesiące i lata.

– Kolejny mecz, kolejne zwycięstwo i kolejna dawka bardzo pozytywnych, silnych emocji – można wręcz mówić o pewnej pozytywnej eskalacji w tym zakresie. Właśnie takich informacji potrzebujemy teraz, kiedy jesteśmy zalewani informacjami negatywnymi, wątpliwymi czy wręcz fake newsami. Natomiast sukces Igi Świątek jest czymś niezaprzeczalnym i jednoznacznie pozytywnym. W połączeniu z ogromnymi emocjami, które nam zaserwowała, stanowi dla nas inspirację – mówi psycholog. 

Posłuchaj

5:21
Iga Świątek po raz drugi zwyciężyła turniej Roland Garros. Opinie kibiców, ekspertów i aspirujących tenisistów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

A day with Iga Swiatek | Roland-Garros 2022/Roland Garros

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego:  Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 06.06.2022
Godzina emisji: 7.42

IAR/kr

Polecane