Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki
Dlaczego ziewamy? Naukowcy coraz bliżej rozwiązania biologicznej zagadkiFoto: shutterstock/LightField Studios

Już sam widok ziewającej osoby powoduje, że wielu z nas także zaczyna odczuwać taką potrzebę. Okazuje się, że nie jesteśmy w tym sami. Podobny mechanizm występuje u zwierząt takich jak szympansy czy lwy. Według Andrew Gallupa, biologa ewolucyjnego, ziewanie może być sposobem zwierząt na zsynchronizowanie ich zachowań i promowanie zbiorowej czujności.

– Zaraźliwość ziewania jest jedną z najciekawszych tajemnic z pogranicza psychologii i fizjologii. Pomysłów na wytłumaczenie tego zjawiska jest kilka. Wiadomo, że ziewanie wytworzyliśmy ewolucyjnie w czasach, kiedy mieszkaliśmy jeszcze w jaskiniach. Było w nich mało powietrza. Jedna osoba łapczywie zabierająca kawałek tlenu dla siebie powodowała, że inni też czuli taką potrzebę. Ten odruch zaczął być zaraźliwy – powiedział w Trójce Maciej Jonek, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. – Można to wytłumaczyć obecnością ośrodków w naszym mózgu, które nazwano neuronami lustrzanymi – dodał.

Czy ziewanie zawsze jest zaraźliwe? 

– Z ziewaniem jest jak z uśmiechem. Gdy ktoś udaje, to widać. Nie da się świadomie ziewać. Może natomiast być tak, że w sytuacji wymagającej słuchania będziemy potrzebowali tej czynności. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy znudzeni – zaznaczył ekspert.

Czynność wykształcona w ramach ewolucji 

Andrew Gallup, biolog ewolucyjny z The State University of New York Polytechnic Institute w Stanach Zjednoczonych, przez wiele lat próbował odkryć, dlaczego ziewamy. Wyniki jego badań wskazują, że czynność mogła wyewoluować po to, by zapewnić nam bezpieczeństwo. Wcześniej tłumaczono, że ziewanie jest sposobem na uzupełnianie tlenu lub usuwanie dwutlenku węgla. Obecnie wydaje się, że chodzi raczej o regulację temperatury krwi w celu schłodzenia mózgu.

W ramach eksperymentu naukowiec połączył wyniki badań w jeden model. Okazuje się, że zjawisko jest obecne również w świecie zwierząt. To ich sposób na zsynchronizowanie zachowań i promowanie zbiorowej czujności.

Posłuchaj

3:41
Jak bardzo zaraźliwe jest ziewanie? Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 2.06.2022
Godzina emisji: 14.47

IAR/zch

Polecane