"Wschód Kultury 2022". Artystyczny dialog w gronie krajów naszego regionu
2022-06-02, 20:06 | aktualizacja 2022-06-03, 07:06
Blisko osiemdziesiąt wydarzeń, a wśród nich: koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, spotkania literackie i warsztaty. "Wschód Kultury 2022" to wydarzenie, które łączy różne dziedziny sztuki. Stolicami festiwalu jak co roku zostały Rzeszów, Lublin i Białystok. Czego mogą spodziewać się odwiedzający? Jakie atrakcje przygotowano dla uczestników?
- "Wschód Kultury" to festiwal organizowany cyklicznie w trzech polskich miastach: Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce.
- Ideą wydarzenia jest promowanie i wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań.
- Program festiwalu opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z krajów ościennych. Wydarzenia trwają przez całe wakacje.
"Wschód Kultury" to cykl festiwali, którego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W tym roku szczególny wymiar przybierze obecność ukraińska.
Jak podają organizatorzy przeglądu, przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury, zgodnie z ideą festiwalu do udziału od lat konsekwentnie zapraszani są artyści z Ukrainy. Prezentowana jest również kultura naszych sąsiadów.
– To festiwal wakacyjny, szczególnie wyjątkowy. Tak długoletniej współpracy czterech organizatorów, w tym trzech dużych miast, chyba w Polsce nie ma. Do tego dochodzą artyści z zagranicy. To wydarzenie nie tylko krajowe, ale już międzynarodowe. Zapewniamy kulturę, rozrywkę i emocje przez całe wakacje – powiedziała w Trójce Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury.
Artystyczne spotkania i ponadkulturowy dialog
Festiwal to nie tylko twórcze spotkania i artystyczny dialog z kulturą naszego regionu. To także kolejna demonstracja solidarności z sąsiadami z Ukrainy i uchodźcami.
– Specyfiką "Wschodu kultury" jest to, że każde miasto specjalizuje się w nieco innym stylu. Z jednej strony mamy "Europejski stadion kultury", gdzie zaprezentują się ambitni artyści romansujący z muzyką popową. Pojawi się wiele gwiazd z różnych scen, również ukraińskiej. Ten festiwal dostaje najwyższe noty w Europejskich skalach – podkreślił w audycji "Trójka przed południem" Marek Horodniczy, koordynator wydarzenia.
"Wschód kultury 2022"
Festiwal Wschód Kultury będzie się odbywał w dniach 24-26 czerwca w Rzeszowie, od 7 do 10 lipca w Lublinie i od 25 do 28 sierpnia w Białymstoku. Organizuje go Narodowe Centrum Kultury wspólnie z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego.
"Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury". Rzeszów (24-26 czerwca)
– Tegorocznemu wydarzeniu chcielibyśmy nadać charakter z jednej strony pozytywny, ale z drugiej strony wyraźnie antywojenny, pomocowy. Tytuł "miasta-ratownika", który otrzymaliśmy od prezydenta Ukrainy, zobowiązuje. Chcielibyśmy podczas naszych wydarzeń prowadzić charytatywną zbiórkę środków finansowych i rzeczowych, cały czas potrzebnych dla tych osób, które uciekły przed wojną i które potrzebują wsparcia na Ukrainie – zaznaczał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Podczas rzeszowskiej odsłony festiwalu wystąpią m.in. dwie ukraińskie artystki: Alyona Alyona oraz Julia Balej w duecie z Królem oraz Anią Rusowicz. Rzeszowski Koncert Główny rozpocznie się wyjątkowym gitarowym wykonaniem hymnu Ukrainy oraz przemową prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
"Wschód Kultury - Inne Brzmienia". Lublin (7-10 lipca)
W Lublinie, poza wysmakowaną muzyką spod znaku alternatywy z najwyższej półki, zobaczymy dwie wystawy plakatów Klubu Ilustratorów Pictoric: "Support Ukraine PIC | Obraz wojny" oraz "Yellow&Blue". W ramach Wschodniego Expressu nie zabraknie też ciekawych spotkań z literaturą, w tym premier książek ukraińskich autorów, przełożonych na język polski i wydanych w naszym kraju, np. "Lustrzany sześcian" czy "Ostatni pocałunek Ilicza". W programie znalazły się również spotkania autorskie z Kateryną Babkiną oraz Mykołą Riabczukiem.
"Wschód Kultury - Inny Wymiar". Białystok (25-28 sierpnia)
W Białymstoku z kolei okazją do rozmowy o współczesnej Ukrainie i realiach życia w stanie wojny będzie spotkanie z Katarzyną Łozą autorką książki "Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy". Uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazje usłyszeć tradycyjne pieśni z Polesia, a na najmłodszych czekać będą ukraińskie i polskie baśnie.
Jak podkreślają organizatorzy, ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur. Festiwal łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt i opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z krajów ościennych.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Joanna Bancerowska (rzecznik Narodowego Centrum Kultury), Marek Horodniczy (koordynator wydarzenia)
Data emisji: 2.06.2022
Godzina emisji: 09.31, 09.39
IAR/zch