Czy z bycia dzieckiem się wyrasta? Terapeuta odpowiada

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy z bycia dzieckiem się wyrasta? Terapeuta odpowiada
Dzień Dziecka to okazja do zastanowienia się nad własnym dzieciństwem Foto: shutterstock.com

Kiedy przestajemy być dziećmi? W momencie otrzymania pracy, kupienia mieszkania, a może w chwili, w której sami zostajemy rodzicem? To pytanie reporter Trójki Józef Niewiarowski zadał terapeutce poznawczo-behawioralnej Weronice Janeczko.

1 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka

Niech uśmiech, radość i beztroska towarzyszą im przez cały czas – w całym kraju 1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Został on ustanowiony w 1954 przez ONZ dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Nasze wewnętrzne dziecko


Dzień Dziecka to także okazja do zastanowienia się nad własnym dzieciństwem. Psychologowie powtarzają, że należy pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko. Czy to prawda? Na to pytanie odpowiedziała Weronika Janeczko, terapeutka poznawczo-behawioralna. 

– Fizycznie jak najbardziej przychodzi moment, w którym przestajemy być dzieckiem. Zaczyna się to wraz z procesem dojrzewania. Jednak zazwyczaj zostaje nam wewnętrzne dziecko, którym czasem trzeba się zaopiekować. Gdy czujemy się odrzuceni, zagrożeni lub mamy trudny moment, uruchamiają nam się różne zachowania, które interpretujemy jako dziecięce. Wychodzi z nas wewnętrzne dziecko, które wymaga opieki – wyjaśniła ekspertka.


Najczęściej czytane

To, że czasami czujemy się jak dziecko, niekoniecznie świadczy o naszej niedojrzałości. – Dzieciom przyporządkowujemy takie cechy jak radosność czy lekkomyślność. Dorosły, który ma takie cechy, jak najbardziej może założyć rodzinę, mieć mieszkanie i płacić rachunki. To w żaden sposób się nie wyklucza. To po prostu zestaw cech, który ułatwia lub utrudnia nam realizowanie celów – powiedziała Weronika Janeczko. – Jeżeli mamy swoje dzieci, jesteśmy w innej roli, ale wewnętrzne dziecko też może się w nas wtedy odzywać – dodała.

Dzień Dziecka w innych krajach


W różnych krajach Dzień Dziecka jest obchodzony w różnych terminach. 1 czerwca, poza polskimi dziećmi, świętują najmłodsi w Niemczech i Chinach. Z kolei w Japonii Dzień Dziecka jest obchodzony 5 maja, a we Francji, Indiach i w Kanadzie  20 listopada.


Posłuchaj

2:44
Dzień Dziecka. Czy przychodzi moment, w którym przestajemy nim być? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 01.06.2022
Godziny emisji: 7.20

IAR/kr

Polecane