Cichocki: oprócz sankcji wobec Rosji Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej i broni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Oprócz koniecznej presji sankcyjnej na Rosję jest potrzebna zwiększona kampania pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Ale także konkretne rodzaje uzbrojenia - to, o czym władze Ukrainy mówią od dawna - artyleria dalekiego zasięgu, MLRS (...). Ta broń mogła odwrócić bieg bitwy o Mariupol – mówił w Programie 3 Polskiego Radia ambasador Polski na Ukrainie.

Unia Europejska doszła wreszcie po długich negocjacjach do kompromisu w sprawie embarga na import ropy z Rosji. Kompromis oznacza, że od razu odcięte ma zostać ok. 2/3 importu, a do końca roku – nawet 90 proc. W "Salonie politycznym Trójki" o skuteczności europejskich sankcji mówił ambasador Rzeczypospolitej w Kijowie Bartosz Cichocki.

Cichocki: sankcje mają skuteczność długoterminową

Gość audycji stwierdził, że sankcje mają bardzo duże znaczenie, choć przede wszystkim dla Zachodu. Pomagają potwierdzić wartości, na jakich się opieramy, pokazują zjednoczenie, pokazują, kim i z kim jesteśmy w tym konflikcie.

– Te sankcje są wyrazem naszej tożsamości  państw demokracji zachodnich. Od wielu dziesięcioleci trwa dyskusja o skuteczności sankcji. Dyskusje się toczyły ws. Iranu, Chin, teraz się toczą ws. Rosji, wcześniej – Libii i tak dalej. Sankcje mają skutek długoterminowy. Ale prawdopodobnie z dnia na dzień nie będą miały wpływu na działania rosyjskie – ocenił Bartosz Cichocki.

Wyjaśnił, że Rosja traktuje agresję na Ukrainę jako "być albo nie być" – bo jest przekonana, że może przetrwać wyłącznie jako imperium  co skutkuje tym, że nie będzie zainteresowana zakończeniem wojny np. z powodu zmniejszenia dochodów z ropy. – Chociaż gdyby np. sankcjami w którymś momencie został objęty handel gazem z Rosją, to pewnie sytuacja byłaby inna – dodał ambasador.

"Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej"

Zaznaczył także, że obok działań wojennych – które są bardzo wyczerpujące dla Ukrainy – obecnie coraz większym problemem zaczyna być też sytuacja humanitarna – np. w całym obwodzie donieckim nie ma w tej chwili wody.

– Oprócz koniecznej presji sankcyjnej na Rosję jest potrzebna zwiększona kampania pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Ale także konkretne rodzaje uzbrojenia  to, o czym władze Ukrainy mówią od dawna – artyleria dalekiego zasięgu, MLRS (...). Ta broń mogła odwrócić bieg bitwy o Mariupol. Tam pozycje ukraińskie były odsunięte od miasta o 100-120 km. Tylko artylerią dalekiego zasięgu mogli Ukraińcy spróbować uratować swój garnizon – wyjaśnił Bartosz Cichocki.

Czytaj również:


Posłuchaj

13:59
Bartosz Cichocki: Ukrainie potrzeba jeszcze więcej pomocy humanitarnej, a także szczególnej broni - artylerii dalekiego zasięgu ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Bartosz Cichocki (ambasador RP w Kijowie)
Data emisji: 31.05.2022
Godzina emisji: 08.45

jmo//kr

Polecane