Czarzasty: w tej chwili brakuje miliona mieszkań na rynku pierwotnym i miliona na wtórnym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– W tej chwili młode pokolenie do 30 roku życia w 60 proc. mieszka w Polsce z rodzicami. W innych krajach europejskich jest to na poziomie 4 proc. – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i poseł Nowej Lewicy.

W sobotę we Włocławku współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zainaugurował cykl konwencji programowych dotyczących mieszkalnictwa "Mieszkanie prawem, nie towarem". Spotkanie odbyło się na budowie osiedla mieszkań komunalnych na wynajem, realizowanej przez włocławski samorząd.

Czarzasty podkreślał, że prezentowany program przewiduje powstanie 300 tys. mieszkań komunalnych, do taniego najmu. Ich właścicielami będą samorządy, jak zaznaczył, taka sytuacja jest w Wiedniu, a także w Szwecji, gdzie w ciągu 10 lat wybudowano 1 mln takich mieszkań.

– W tej chwili brakuje 1 mln mieszkań na rynku pierwotnym, czyli trzeba tyle wybudować i 1 mln na rynku wtórnym – to znaczy, że trzeba tyle wyremontować. Okazuje się, że kapitał i deweloperzy tego problemu nie rozwiązali  powiedział Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z Beatą Michniewicz. Ocenił, że plan wybudowania 300 tys. mieszkań w ciągu 5 lat to "umiarkowany i rozsądny optymizm". – Przypomnę, że w ramach KPO jest (zapisane – red.) współfinansowanie 72 tys. mieszkań. To również wliczamy i te środki są zabezpieczone – dodał.

Przytoczył dane, z których wynika, że w Polsce 60 proc. ludzi między 25 a 30 rokiem życia mieszka nadal z rodzicami. – W innych krajach europejskich jest to na poziomie 4 proc. – porównywał polityk.

Gość Programu 3 Polskiego Radia odniósł się także do spraw europejskich, w tym do dyskusji na temat nakładania na Rosję kolejnych sankcji w związku z jej inwazją na Ukrainę oraz kwestii przyznania Polsce środków z Funduszu Odbudowy.


Posłuchaj

13:14
Włodzimierz Czarzasty o planach budowy mieszkalnictwa komunalnego w Polsce (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica)
Data emisji: 30.05.2022
Godzina emisji: 08.45

st/kr

Polecane