Ruszyły egzaminy ósmoklasisty. "Mała matura" w tym roku łatwiejsza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ruszyły egzaminy ósmoklasisty. "Mała matura" w tym roku łatwiejsza
24.05.2022. Uczniowie przed egzaminem ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie WielkopolskimFoto: PAP/Lech Muszyński

Od testu z języka polskiego 24 maja o godz. 9.00 rozpoczęły się trzydniowe egzaminy ósmoklasisty 2022. W całym kraju do egzaminu na koniec szkoły podchodzi ponad pół miliona ósmoklasistów i 7 tys. uczniów z Ukrainy. Ósmoklasiści przez około półtora roku swojej edukacji uczyli się zdalnie, dlatego egzaminy mają być łatwiejsze. – Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin, taka "mała matura". Uważam, że w tym roku uczniowie są przygotowani optymalnie na tyle, na ile można było się przygotować – uważa Tomasz Ziewiec, dyrektor jednej z warszawskich szkół podstawowych.

  • We wtorek 24 maja dla ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych, w tym 7150 uczniów będących obywatelami Ukrainy, rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. 
  • Ósmoklasiści przez około półtora roku swojej edukacji uczyli się zdalnie, dlatego egzaminy mają być łatwiejsze. Ograniczone zostały m.in. lista wymaganych lektur oraz działów matematyki.
  • W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty uczniowie piszą egzamin z języka polskiego. W drugim dniu, w środę, będzie egzamin z matematyki, a w trzecim – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasisty 2022 – na pierwszy ogień język polski


Dla ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju we wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

– Nie ma progu zdawalności. Nie jest tak, że trzeba zdobyć jakąś liczbę punktów, aby ten egzamin zdać. Po prostu przystępuje się do tego egzaminu i otrzymuje zaświadczenie z wynikami – uspokaja Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.


Najczęściej czytane

Dyrektor CKE: egzaminy będą łatwiejsze


Egzamin w tym roku nie będzie przeprowadzany w rygorze sanitarnym, takim, jaki obowiązywał, w związku z epidemią COVID-19, w ubiegłym roku i dwa lata temu. Jednak pandemia, a konkretnie wymuszony przez nią obowiązek nauki zdalnej, miał swój wpływ na tegoroczne egzaminy. 

– Egzaminy ósmoklasisty będą łatwiejsze, dostosowane do tego wszystkiego, co działo się w poprzednich dwóch latach – mówi Marcin Smolik. – W przypadku języka polskiego najbardziej namacalną kwestią jest ograniczenie listy lektur. Oczywiście ósmoklasista, jeżeli będzie miał ochotę, w wypracowaniu może się do nich odwoływać, ale my oddzielnych zadań z tych lektur nie będziemy dawać. Podobnie jest w przypadku matematyki. Pewne działy matematyki zostały niejako skreślone z listy wymagań egzaminacyjnych, więc nie będzie zadań z tych działów. W przypadku języków obcych zawężona została chociażby lista struktur gramatycznych – wymienia dyrektor CKE.

  Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin, taka mała matura. Uważam, że w tym roku uczniowie są przygotowani optymalnie na tyle, na ile można było się przygotować – ocenia dyrektor jednej z warszawskich szkół podstawowych Tomasz Ziewiec.

Wśród zdających uczniowie z Ukrainy


Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło w tym roku także około 7150 uczniów będących obywatelami Ukrainy, przybyłych do Polski po 24 lutego 2022 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła dla nich pewne ułatwienia na egzaminach, m.in. tłumaczenie arkusza z zadaniami z matematyki. 

W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty, we wtorek, uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego. W drugim dniu, w środę, będzie egzamin z matematyki. W trzecim dniu, w czwartek, będzie egzamin z języka obcego nowożytnego.


Posłuchaj

2:56
Ruszyły egzaminy ósmoklasisty 2022. Relacja Katarzyny Ingram (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Ingram
Data emisji: 24.05.2022
Godzina emisji: 6.47

IAR/kr

Polecane