Poprawki Solidarnej Polski do projektu o SN. Ziobro: gdyby ich nie przyjęto, nie poparlibyśmy ustawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Cała sprawa zmiany, którą prezydent uzasadnia uregulowaniem relacji z Unią Europejską, jest rezultatem tego, że UE stosuje szantaż wobec Polski – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzyła prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Przewiduje on m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Komisja rekomenduje wprowadzenie do projektu poprawek zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość i Solidarną Polskę.

Szantaż Komisji Europejskiej

Zbigniew Ziobro podkreślił, że jest to projekt prezydenta i on bierze za niego odpowiedzialność. Zdaniem ministra sprawiedliwości poprawki Solidarnej Polski uchronią sądownictwo przed załamaniem– Gdyby tych poprawek nie przyjęto, nie poparlibyśmy ustawy. One eliminują te zagrożenia, które oznaczają załamanie i katastrofę w sądownictwie i nie mogliśmy się na to zgodzić  powiedział.

 Projekt pana prezydenta pogorszy sytuację w polskim sądownictwie i będzie pogłębiał upolitycznienie, które mamy w tym momencie  dodał.

Gość Polskiego Radia powiedział, że konieczność tych zmian spowodowana jest szantażem stosowanym przez Komisję Europejską.  Cała sprawa zmiany, którą prezydent uzasadnia uregulowaniem relacji z UE, jest rezultatem tego, że UE stosuje szantaż wobec Polski. On jest możliwy tylko dlatego, że w 2020 roku premier zgodził się na mechanizm warunkowości – ocenił.

 Od wielu miesięcy Polsce nie są wypłacane środki pod warunkami politycznymi. Wcześniej KE nie miała takich kompetencji  zaznaczył.

Zbigniew Ziobro zdementował także informacje m.in. rzecznika rządu, dotyczącego tego, że przyznanie Polsce środków jest uzależnione od prezydenckiego projektu.  KE do wypłaty środków KPO nie stawiała warunku uchwalenia projektu prezydenckiego. Warunkowała ona akceptację dla KPO od przyjęcia wynegocjowanych kamieni milowych – powiedział.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:02
Zbigniew Ziobro o zmianach w sądownictwie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości)
Data emisji: 20.05.2022
Godzina emisji: 8.45

dz

Polecane