Powstaje ekranizacja kryminału "Wyrwa" Wojciecha Chmielarza. Za kamerą Bartosz Konopka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstaje ekranizacja kryminału "Wyrwa" Wojciecha Chmielarza. Za kamerą Bartosz Konopka
Bartosz KonopkaFoto: PAP/Rafał Gruz

"Wyrwa" to kolejna ekranizacja powieści Wojciecha Chmielarza, jednego z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Choć praca na planie wciąż jeszcze trwa, a premiera zapowiadana jest dopiero na przyszły rok, już wiemy, że w kinie czeka nas spora dawka emocji. Zapewni nam ją zarówno sama filmowa historia wyreżyserowana przez Bartosza Konopkę, jak i świetna obsada – Grzegorz Damięcki, Karolina Gruszka oraz Tomasz Kot w roli głównej.

"Wyrwa" – ekranizacja kryminału Wojciecha Chmielarza

"Wyrwa" Wojciecha Chmielarza to historia Macieja Tomskiego, który po śmierci żony w wypadku samochodowym zostaje sam z dwiema córkami. Bohater nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów… Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia Macieja zmienia się w skomplikowaną zagadkę.

– To kryminał, czyli opowieść gatunkowa, a ja niekoniecznie często wcześniej robiłem gatunkowe opowieści, dlatego jest to wyzwanie – mówi reżyser ekranizacji "Wyrwy" Bartosz Konopka. – Poczułem też, że w "Wyrwie" jest coś ważnego o dzisiejszym świecie, a dodatkowo są elementy osobiste, o które mogę się zahaczyć, czyli rozliczenie z męską kondycją, z tym, jak sobie radzimy w trudnych sytuacjach. Tym, co od początku podobało mi się w książce i o co walczymy przy filmie, jest to, że ta opowieść nie jest tragiczna  nie jest ani o żałobie, ani o stracie, natomiast jest o próbie wychodzenia z nich. Jest to coś, co do mnie trafia i nadaje nerw tej opowieści, sprawia, że jest wielopoziomowa – tłumaczy filmowiec w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Najczęściej czytane


Tomasz Kot w roli głównej

Autor nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku" nie tylko zdecydował się na ekranizację prozy Wojciecha Chmielarza, ale i zaprosił do współpracy doborową obsadę – Grzegorza Damięckiego, Karolinę Gruszkę oraz Tomasza Kota, którego zobaczymy w roli głównej. Bardzo się z cieszę, bo się znamy od 20 lat, właściwie od czasów szkoły filmowej. Teraz poznajemy się na nowo. Tomek patrzy na tę rolę wielowarstwowo, bardzo głęboko wchodzi w tę historię. 


Posłuchaj

3:11
Powstaje ekranizacja kryminału Wojciecha Chmielarza "Wyrwa". Reżyser Bartosz Konopka gościem Trójki (Fajny Film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wojciech Chmielarz: polski kryminał idzie w stronę powieści rozrywkowej/Radio Białystok

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Bartosz Konopka (reżyser filmowy)
Data emisji: 10.05.2022
Godzina emisji: 10.21

mat. promocyjne/kr

Polecane