Bartosz Konopka: "Krew Boga" to film bardzo postmodernistyczny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bartosz Konopka: "Krew Boga" to film bardzo postmodernistyczny
Kadr z filmu "Krew Boga"Foto: mat. prasowe

– Sięgaliśmy do wielu źródeł historycznych, ale też i do wielu innych filmów. Jednym z nich było "Apocalypto", gdzie nie tłumaczono języka tubylców, co mi się spodobało. Wzięliśmy język staropruski i okazało się, że to fajny materiał dla aktorów, ale i pomaga się wczuć widzowi – opowiada Bartosz Konopka, reżyser filmu "Krew Boga".

Posłuchaj

"Krew Boga", czyli kino intrygujące, nie tylko wizualnie (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

"Krew Boga" to najnowsze dzieło Bartosza Konopki, twórcy nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku". Ten, ze wszech miar wyjątkowy i odbiegający estetyką od poprzednich dzieł reżysera, obraz jest osadzoną w czasach średniowiecza, lecz niepozbawioną współczesnego wymiaru, refleksją na temat wiary i Kościoła oraz przemocy i tolerancji. W formie przypomina bezkompromisowe dzieła Nicolasa Windinga Refna czy serialowy hit "Gra o tron". W rolach głównych w filmie występują: Krzysztof Pieczyński, Karol Bernacki, Jacek Koman, Wiktoria Gorodeckaja (aktorka Teatru Narodowego w Warszawie) i znani w Europie belgijscy aktorzy Jan Bijvoet i Jeroen Perceval oraz jeden z najoryginalniejszych współczesnych performerów – Francuz Olivier de Sagazan. Nominowaną do Złotych Lwów "Krew Boga" doceniono podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za zdjęcia Jacka Podgórskiego. Obraz znalazł się też w programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

Dlaczego zdjęcia do "Krwi Boga" trwały aż dwa lata? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której również:

  • 38. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film";
  • Przegląd Filmów o Tematyce Muzycznej "Kinogranie" w Augustowie (24-28.06): rozmowa z Bartkiem Świerkowskim z DKF Kinochłon – zapowiedzi programowe;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Bartosz Konopka (reżyser, filmoznawca, absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), Bartek Świerkowski (autor DKF Kinochłon), Paulina Zacharek (historyczka sztuki, kuratorka wystaw, muzealniczka od lat zajmująca się tematyką animacji), Anna Kot (rzeczniczka Festiwalu Młodzi i Film)
Data emisji: 15.06.2019
Godzina emisji: 16.09

mat. prasowe/ml/gs

Polecane