Noc Muzeów w Poznaniu – wystawy, prelekcje i silny wątek ukraiński

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Noc Muzeów w Poznaniu – wystawy, prelekcje i silny wątek ukraiński
Muzeum Narodowe w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Noc Muzeów 2022 w Poznaniu to dla mieszkańców miasta pierwsza od dwóch lat okazja do nocnego poznawania sztuki. 14 maja, po dłuższej przerwie związanej z pandemią, Poznań zaprasza do m.in. Galerii Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Sztuk Użytkowych i Muzeum Instrumentów Muzycznych. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych i silnego wątku ukraińskiego.

Noc Muzeów 2022 w Poznaniu już 14 maja

Noc Muzeów 2022 w Poznaniu czeka nas już 14 maja  na tę noc organizatorzy przygotowują wyjątkowe atrakcje. Oprócz możliwości zwiedzania muzeów są to m.in. prelekcje, warsztaty i zabawy dla dzieci. – Nasze muzea zapraszają tradycyjnie od godz. 17.00 do godz. 1.00 w nocy. Otwieramy trzy oddziały, bo inne są w remoncie, ale w tych trzech oddziałach będzie bardzo atrakcyjnie – zapowiada Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu– Będziemy mieli oczywiście otwarte serce naszego muzeum, czyli Galerię Malarstwa i Rzeźby, a także Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim na Wzgórzu Przemysława. Na Starym Rynku będzie otwarte Muzeum Instrumentów Muzycznych – wymienia.

Noc Muzeów 2022 w Poznaniu to nie tylko praktyka, ale i teoria sztuki, czyli prelekcje. – Na prelekcjach oddamy głos naszym kuratorom. O godz. 20.00 do galerii starożytnej zaprosi nas Wojtek Jenerałek, który w bardzo ciekawej scenerii przedstawi panoramę kultur starożytnych. Na prośbę naszych gości przedłużyliśmy wystawę ''Tradycja i nowoczesność'', która prezentuje sztukę Poznania międzywojennego. Przygotowaliśmy epilog tej wystawy i po niej o godzinie 18.00 i 20.00. oprowadzać będzie jej kurator Jarosław Mulczyński – informuje rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Po ukraińsku o największych polskich dziełach sztuki

Ze względu na trwającą za naszą wschodnią granicą wojnę podczas Nocy Muzeów w 2022 w Poznaniu pojawi się także silny wątek ukraiński. – Kierujemy nasz program do szerokiej i zróżnicowanej publiczności, bo w tym roku nie można zapomnieć o Ukrainie. O godz. 20.00 Julia Fil zaprasza na spotkanie z dziesięcioma topowymi polskimi dziełami z naszej kolekcji. Niedawno pracowała ona w Muzeum w Kijowie. W tej chwili pracuje u nas i bardzo się z tego cieszymy, ponieważ możemy przyjmować grupy szkolne i robić oprowadzanie po ukraińsku – zachęca Aleksandra Sobocińska.

Сердечно запрошуємо наших гостей з України на «Ніч музеїв» 14 травня 2022 р. (з 17 00 до 1 00)/Muzeum Narodowe w Poznaniu


Dla dzieci biorących udział w wydarzeniu Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało tzw. muzealne podchody. Na podchodach na podstawie śladów będzie można znaleźć wyjątkowe dzieła sztuki i przy okazji te dzieła poznać. To jedyny dzień, w którym będzie można biegać po muzeum i głośno się śmiać.

Posłuchaj

7:47
Noc Muzeów w Poznaniu. Rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska gościem Trójki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Aleksandra Sobocińska (rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu)
Data emisji: 10.05.2022
Godzina emisji: 9.32

kr

Polecane