Zyska: dyskusja w PE piętnująca Polskę jest działaniem na rzecz Putina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Dzisiaj polska opozycja pisze apele, rezolucje, zanosi na współczesne dwory europejskie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Ireneusz Zyska wiceminister klimatu i środowiska.

3 maja w Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna debata na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech. Europosłowie dyskutowali też o trwających postępowaniach wobec tych dwóch krajów w ramach artykułu 7. traktatu. Ludowcy, liberałowie i lewica apelowali do Komisji Europejskiej o podjęcie w tej sprawie bardziej zdecydowanych kroków. Konserwatyści krytykowali europejskich urzędników za to, że zorganizowali taką debatę w dniu polskiego święta, w obliczu wojny na Ukrainie i kryzysu migracyjnego.

Gość "Salonu politycznego Trójki" ocenił, że "stawianie Polski pod pręgierzem" to wdzięczny temat, choć niska frekwencja podczas sesji pokazuje brak zainteresowania tą kwestią. 

– Wczorajszy dzień pokazuje, został przeniesiony spór wewnątrzkrajowy w Polsce na forum Parlamentu Europejskiego i to jest bardzo przykre  powiedział Ireneusz Zyska.  Jeżeli jesteśmy w konwencji wczorajszego dnia, 3 maja, to trzeba przypomnieć o Targowicy, przypomnieć takie nazwiska jak Branicki, Potocki, Rzewuski, którzy pisali listy do carycy Katarzyny z prośbą o pomoc militarną – dodał.

– Dzisiaj polska opozycja pisze apele, rezolucje, zanosi na współczesne dwory europejskie – podkreślił.

Jak zauważył, oficjalnie apele trafiają do Brukseli i do Strasburga, ale Putin potrafił skorumpować liderów politycznych państw europejskich i zapewne ma również wpływy w PE.

– Nie jest to wykluczone, że w tej całej akcji gdzieś również Putin jest zaangażowany i jego służby – dodał Zyska. 

Przypomniał, że dyskusja na temat rzekomego nieprzestrzegania praworządności przez Polskę ma miejsce w sytuacji krytycznej, "kiedy w Europie mamy wojnę, gdzie Polska jest państwem, można powiedzieć, frontowym, gdzie przyjęliśmy ponad 3 mln uchodźców wojennych do naszego kraju, gdzie jesteśmy praktycznie liderem, jeśli chodzi o organizację całej akcji derusyfikacji surowców energetycznych".

– Podejmowanie dyskusji w PE piętnującej Polskę jest de facto działaniem na rzecz Putina  stwierdził wiceminister. 


Posłuchaj

14:34
Ireneusz Zyska o piętnowaniu Polski w Parlamencie Europejskim w sytuacji kryzysu wojennego w Europie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Ireneusz Zyska (wiceminister klimatu i środowiska)
Data emisji: 4.05.2022
Godzina emisji: 8.45

fc/kr

Polecane