Majówka: sezon grillowy czas zacząć!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Majówka: sezon grillowy czas zacząć!
Grillowanie podczas majówki? Koniecznie!Foto: shutterstock.com

Synoptycy na długi majowy weekend zapowiadają pogodę w kratkę. Rodzimych wielbicieli grilla to jednak nie odstrasza: już myślą i kombinują, co położyć na kratkę nad rozpalonym żarem, czym smakowitym zaskoczyć rodzinę i gości?

  • Coraz większą popularnością cieszą się grille gazowe i elektryczne: są zdrowsze i bardziej ekologiczne, a przygotowywane na nich potrawy mają porównywalny smak do tych z grilli węglowych.
  • Od lat największą popularnością wśród grillowanych potraw cieszy się kiełbasa (preferuje ją ponad 33 proc. grillujących), karkówka (25 proc.) oraz kaszanka (ok. 15 proc.).

Węgiel, gaz czy elektryczność?

Z pozoru grill wydaje się bardzo prostym urządzeniem: rozżarzony węgiel, kratka, mięso. Ale okazuje się, że tak wcale nie jest: węglowe grille są w odwrocie. – Następuje tam proces spalania paliwa stałego, w wyniku czego do powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie grilla trafiają znaczne niekiedy ilości pyłu zawieszonego – mówi prof. inż. ochrony środowiska Artur Badyra z Politechniki Warszawskiej. – Aby ograniczyć ryzyko wchłaniania tych szkodliwych dla zdrowia substancji, warto rozważyć zakup nieco zdrowszego grilla gazowego bądź elektrycznego – wskazuje.

Według ocen specjalistów przygotowywane na nich potrawy mają zbliżone walory smakowe do tych z grillów węglowych.

Temperatura i mięso

– Mistrz ceremonii powinien pilnować odpowiedniej temperatury ognia i rozpocząć grillowanie, kiedy żar jest pokryty siwym nalotem – tłumaczy dr Jolanta Flejszer-Olszewska, dietetyk, inż. chemik. Dodatkowo można też sprawdzić sposobem "na dłoń": jeśli zbyt długo nie można wytrzymać nad żarem, to temperatura na pewno jest odpowiednia.

I w tym momencie pojawia się kwestia zasadnicza: co położyć na kratce? Tu zdania są podzielone, zróżnicowane w zależności od gustów smakowych. – Chuda, dobra, droga kiełbasa, niech będzie śląska – stwierdza jedna z pytanych pań. – Tylko karkówka: to mięso w czystej postaci, a nie przetworzone. Bo w kiełbasie nie wiadomo, co może się znaleźć – kontruje mężczyzna. – Jeżeli już, to jestem w teamie "kaszanka" – dodaje kolejna pani.

– Na grill warto położyć mięsa chude: kurczaka, indyka, chude mięso wieprzowe. Na pewno powinniśmy unikać wyrobów, które są wędzone i peklowane, czyli tradycyjnej kiełbasy, z uwagi na obecność związków azotowych, z których pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do powstania rakotwórczych związków – radzi dr Flejszer-Olszewska.

Przeczytaj także


Specjalistka odradza także zakup już przyprawionych porcji, gdyż może się okazać, że tak przygotowane mięso nie jest pierwszej świeżości. Poza tym nigdy nie wiadomo, co się znajduje w takiej marynacie, lepiej więc przygotować ją samemu.

A co dla wegetarian?

Osoby niejedzące mięsa też nie powinny być rozczarowane: tofuburgery czy roślinne kaszanki są bardzo wdzięczne i łatwe do grillowania. Ale przebojem może być zupełnie coś innego: – Kasze i warzywa – stwierdza szef kuchni Dominik Markowski. – Kasze możemy wcześniej ugotować i faszerujemy nimi warzywa: cukinie, papryki – radzi.

Posłuchaj

3:51
Grillowanie: podstawowe zasady (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 29.04.2022
Godzina emisji: 6.50

pr

Polecane