Majówka: sezon grillowy czas zacząć!
2022-04-30, 10:04 | aktualizacja 2022-05-01, 20:05
Synoptycy na długi majowy weekend zapowiadają pogodę w kratkę. Rodzimych wielbicieli grilla to jednak nie odstrasza: już myślą i kombinują, co położyć na kratkę nad rozpalonym żarem, czym smakowitym zaskoczyć rodzinę i gości?
- Coraz większą popularnością cieszą się grille gazowe i elektryczne: są zdrowsze i bardziej ekologiczne, a przygotowywane na nich potrawy mają porównywalny smak do tych z grilli węglowych.
- Od lat największą popularnością wśród grillowanych potraw cieszy się kiełbasa (preferuje ją ponad 33 proc. grillujących), karkówka (25 proc.) oraz kaszanka (ok. 15 proc.).
Węgiel, gaz czy elektryczność?
Z pozoru grill wydaje się bardzo prostym urządzeniem: rozżarzony węgiel, kratka, mięso. Ale okazuje się, że tak wcale nie jest: węglowe grille są w odwrocie. – Następuje tam proces spalania paliwa stałego, w wyniku czego do powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie grilla trafiają znaczne niekiedy ilości pyłu zawieszonego – mówi prof. inż. ochrony środowiska Artur Badyra z Politechniki Warszawskiej. – Aby ograniczyć ryzyko wchłaniania tych szkodliwych dla zdrowia substancji, warto rozważyć zakup nieco zdrowszego grilla gazowego bądź elektrycznego – wskazuje.
Według ocen specjalistów przygotowywane na nich potrawy mają zbliżone walory smakowe do tych z grillów węglowych.
Temperatura i mięso
– Mistrz ceremonii powinien pilnować odpowiedniej temperatury ognia i rozpocząć grillowanie, kiedy żar jest pokryty siwym nalotem – tłumaczy dr Jolanta Flejszer-Olszewska, dietetyk, inż. chemik. Dodatkowo można też sprawdzić sposobem "na dłoń": jeśli zbyt długo nie można wytrzymać nad żarem, to temperatura na pewno jest odpowiednia.
I w tym momencie pojawia się kwestia zasadnicza: co położyć na kratce? Tu zdania są podzielone, zróżnicowane w zależności od gustów smakowych. – Chuda, dobra, droga kiełbasa, niech będzie śląska – stwierdza jedna z pytanych pań. – Tylko karkówka: to mięso w czystej postaci, a nie przetworzone. Bo w kiełbasie nie wiadomo, co może się znaleźć – kontruje mężczyzna. – Jeżeli już, to jestem w teamie "kaszanka" – dodaje kolejna pani.
– Na grill warto położyć mięsa chude: kurczaka, indyka, chude mięso wieprzowe. Na pewno powinniśmy unikać wyrobów, które są wędzone i peklowane, czyli tradycyjnej kiełbasy, z uwagi na obecność związków azotowych, z których pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do powstania rakotwórczych związków – radzi dr Flejszer-Olszewska.
Przeczytaj także
- Ogień i warzywa – atrakcyjny duet!
- Wegetarianizm – z czym to się je?
- Czy grill tradycyjny jest najzdrowszym rozwiązaniem?
Specjalistka odradza także zakup już przyprawionych porcji, gdyż może się okazać, że tak przygotowane mięso nie jest pierwszej świeżości. Poza tym nigdy nie wiadomo, co się znajduje w takiej marynacie, lepiej więc przygotować ją samemu.
A co dla wegetarian?
Osoby niejedzące mięsa też nie powinny być rozczarowane: tofuburgery czy roślinne kaszanki są bardzo wdzięczne i łatwe do grillowania. Ale przebojem może być zupełnie coś innego: – Kasze i warzywa – stwierdza szef kuchni Dominik Markowski. – Kasze możemy wcześniej ugotować i faszerujemy nimi warzywa: cukinie, papryki – radzi.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 29.04.2022
Godzina emisji: 6.50
pr