U stóp Wawelu stanie 24-godzinny zegar słoneczny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
U stóp Wawelu stanie 24-godzinny zegar słoneczny
24-godzinny zegar słoneczny. Projekt: Aleksander Rokosz Foto: mat. prasowe/Fundacja IDEANOVA

Jeszcze w tym roku u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu stanie 24-godzinny zegar słoneczny. Trwają prace nad wykonaniem tego niezwykłego obiektu, który będzie wskazywał godzinę również po zmroku. Autorem projektu jest artysta i designer Aleksander Rokosz.

  • Na ogłoszony przez Fundację IDEANOVA międzynarodowy konkurs na 24-godzinny zegar słoneczny wpłynęło 90 prac z całego świata, m.in. z USA, Chin, Nowej Zelandii, Meksyku, a nawet Indii
  • Zwyciężył projekt Aleksandra Rokosza, młodego designera z Wrocławia. Jego zegar stanie na placu przy ul. Powiśle 11, u stóp Wawelu

Zegar paradoksalny

– Hasło "24-godzinny zegar słoneczny" brzmi jak paradoks. Uczyliśmy się w szkole, że zegar słoneczny działa w ciągu dnia i opiera się na prostej zasadzie: słońce świeci, a gnomon, czyli wskaźnik, rzuca cień na tarczę, z której odczytujemy godzinę – mówi artysta i designer Aleksander Rokosz, autor zwycięskiego projektu. – W ciągu dnia nasz zegar będzie działał klasycznie, czyli godzinę wskaże cień. Natomiast w nocy nastąpi odwrócenie sytuacji: godzinę będzie wskazywał promień światła emitowany przez zegar – tłumaczy.

Nowe wyzwanie, świetny efekt

– Bardzo lubimy nowe wyzwania. A ponieważ nie było dotąd pomysłu, aby powstał 24-godzinny zegar słoneczny, postanowiliśmy ogłosić taki konkurs i zobaczyć, co się stanie – mówi Marta Pokorska-Jurek z Fundacji IDEANOVA, pomysłodawcy konkursu. – To był międzynarodowy konkurs, a efekty wspaniałe: przyszło prawie 100 zgłoszeń z całego świata. Okazało się, że dużo jest bardzo kreatywnych, czułych na różne wyzwania osób – cieszy się.

– Ostatecznie wyłoniliśmy trzy prace i mamy nadzieję, że wszystkie zostaną wykonane. Będziemy zwracać się o pieniądze także do deweloperów, bo myślę, że na tych osiedlach, które są obecnie budowane, przydałyby się interesujące instalacje architektoniczne, które by odróżniły ten krajobraz brył od innych osiedli i nadałyby specyficzny, ciepły kontekst – dodaje.

Przeczytaj także


Zegar słoneczny na energię słoneczną

– Dużym wyzwaniem było stworzyć formę, która z jednej strony będzie nowoczesna i będzie oddawała nasze czasy, jednocześnie wpisując się w kontekst historyczny miasta Krakowa. Mam nadzieję, że znalezienie kompromisu estetycznego pomiędzy tym, co współczesne, i nawiązanie do tego, co zastane, będzie udane – mówi Aleksander Rokosz. – Wyzwaniem była także dokładność zegara oraz to, aby był autonomiczny. To znaczy, chcieliśmy, żeby, kiedy przyjdzie noc i zegar zacznie wskazywać godzinę za pomocą wiązki światła, ta energia pochodziła ze słońca. Można powiedzieć: zegar słoneczny na energię słoneczną – tłumaczy.

– Projekt Alka stanie w bardzo prestiżowej lokalizacji i będzie dostępny dla wszystkich. Myślę, że stanie się nową atrakcją turystyczną w Krakowie – zapewnia Marta Pokorska-Jurek.

24-godzinny zegar słoneczny - projekt ZG0114/YouTube Fundacja IDEANOVA


Posłuchaj

8:28
Niezwykły zegar słoneczny stanie wkrótce w Krakowie
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Marta Pokorska-Jurek (Fundacja IDEANOVA), Aleksander Rokosz (artysta, designer)
Data emisji: 28.04.2022
Godzina emisji: 9.30

pr

Polecane