Drganiami w hałas. Innowacyjny projekt Politechniki Śląskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Drganiami w hałas. Innowacyjny projekt Politechniki Śląskiej
zdjecie ilustracyjne Foto: shutterstock.com

W jaki sposób można zmniejszyć natężenie dźwięku emitowanego przez samochody, samoloty, urządzenia przemysłowe i domowe? Nad systemem redukcji hałasu pracuje grupa pod kierunkiem prof. Marka Pawełczyka z Politechniki Śląskiej.

Projekt zakłada, że hałas można będzie zmniejszyć za pomocą sterowania mikrodrganiami obudowy urządzeń. – Tradycyjne podejście do redukcji hałasu polega na stosowaniu barier dźwiękoizolacyjnych. Niestety przy niskich częstotliwościach, jakie dominują we wspomnianych urządzeniach, te bariery musiałyby być grube i ciężkie, zwiększające rozmiar urządzenia i zarazem zmniejszające odprowadzanie ciepła. Trudno sobie na przykład wyobrazić, żeby karoseria samochodu była grubsza i cięższa. Podobnie jak w przypadku samolotów, i tu chodzi także o redukcję zużycia materiałów – zaznacza prof. Marek Pawełczyk.

Sterowanie mikrodrganiami 

Stąd też konieczne jest inne podejście. – Chodzi o takie zastosowanie technik przetwarzania sygnału i sterowania, aby sterować mikrodrganiami obudowy urządzeń – pod warunkiem, że te obudowy są cienkościenne – i w ten sposób zwiększać izolacyjność akustyczną. W przypadku samochodów czy samolotów chodziłoby o bardzo cienkie warstwy wzbudników przyklejonych w różnych punktach, odpowiednio dobranych od wewnętrznej strony konstrukcji. Dzięki temu będziemy w stanie wzbudzić drgania z bardzo niewielkimi amplitudami, które nie powodują żadnego zagrożenia i są niewyczuwalne, ale jednak spowodują, że właściwości całej struktury, przez którą hałas się przedostaje, zostaną zmienione – opisuje gość Trójki.

Komfort akustyczny

Rozmówca Tomasza Miary mówi, że redukcja może sięgać od 5 do 15 dB. – To jest poziom kolosalnie zauważalny, ponieważ redukcja hałasu już nawet o 2 dB powoduje istotnie większy komfort akustyczny – tłumaczy prof. Marek Pawełczyk. – Na przykład pralki, które widzimy w sklepach, a które mają poziom właśnie o 2 dB niższy od pozostałych, określane są mianem ultrasilent – dodaje.

Międzynarodowe konsorcjum

W projekcie pt. "Active reduction of noise transmitted into and from enclosures through encapsulated structures – IN-NOVA", finansowanym z programu Horyzont Europa, którego liderem jest Politechnika Śląska, będzie pracować kilkanaście uczelni, koncernów i instytucji z całego świata. Całkowity koszt projektu realizowanego przez to międzynarodowe konsorcjum wynosi ok. 2,7 mln euro. Ma się on rozpocząć pod koniec tego roku i potrwać cztery lata.

Czytaj także:


Posłuchaj

11:39
Jak zredukować poziom hałasu generowany przez samoloty, samochody czy urządzenia AGD? Pomysł na to mają naukowcy z Politechniki Śląskiej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: prof. Marek Pawełczyk (Politechnika Śląska)
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 13.17

mk

Polecane