Dystraktory i rozpraszacze uwagi. Co nam przeszkadza w pracy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dystraktory i rozpraszacze uwagi. Co nam przeszkadza w pracy?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Okazuje się, że w pracy najczęściej rozprasza nas... nowoczesna technologia, a głównie telefony, internet i media społecznościowe. Dlaczego tak chętnie sięgamy po rozproszenie? Czy zaglądanie na portale społecznościowe to tylko niegroźna przerwa, czy może poważne obciążenie dla wykonuwanej przez nas pracy? 

  • Nowoczesna technologia nie tylko pomaga nam w pracy, ale też bardzo w niej przeszkadza.
  • Sygnał przychodzących powiadomień, media społecznościowe czy dźwięk poczty rozpraszają i sprawiają, że chętnie fundujemy sobie chwilę przerwy.
  • Może się okazać, że po tym rozproszeniu w pracy niewiele zrobiliśmy i musimy zostać dłużej lub odrobić część zadań w domu. To się po prostu nie opłaca – zaznacza ekspert.

Rozproszenie licznymi bodźcami 

– Podczas pracy glukoza intensywnie spala się w naszym mózgu. Efektem jest brak energii. Czasem chętnie więc dajemy się ponieść dystraktorom i innym bodźcom. Niestety one również chętnie podkradają nam tę energię – zaznaczyła w Trójce Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z SWPS. 

– Rozpraszającymi bodźcami są media społecznościowe, poczta, która ciągle nadchodzi czy powiadomienia w telefonie. Rozpraszamy się, ponieważ potrzebujemy wytchnienia, przerwy od intensywnego obciążenia intelektualnego. Nie zawsze to nam pomaga. Czasem wręcz szkodzi. Może się okazać, że po tym rozproszeniu w pracy niewiele zrobiliśmy i musimy zostać dłużej lub odrobić część zadań w domu. To się po prostu nie opłaca – zaznaczyła ekspert. 

Zamiast odpoczynku, większe znużenie 

– Internet i media społecznościowe dostarczają natychmiastowej gratyfikacji. To sprawia, że możemy oderwać się od tego, co wymaga od nas wysiłku intelektualnego lub fizycznego. Bierne oglądanie i czytanie o tym, co ktoś zrobił lub gdzie pojechał, wprawia nas w stan, o którym psychologowie mówią "bezrefleksyjność". To taki tryb w mózgu, w którym on po prostu mieli informacje, a ponadto może spowodować, że nasz nastrój spadnie – podsumowała w rozmowie. 

Czytaj także:

Posłuchaj

4:00
Dystraktory i rozpraszacze uwagi. Co nam przeszkadza w pracy? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 14.04.2022
Godzina emisji: 8.17

Polecane