Wynalazek licealistów pomoże w obserwacji pogody i postępów walki ze smogiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wynalazek licealistów pomoże w obserwacji pogody i postępów walki ze smogiem
Uczniowie VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w ramach konkursu CanSat, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną, stworzyli prototyp minisatelity atmosferycznegoFoto: PAP/DPA/Mohssen Assanimoghaddam

Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński oraz Piotr Wyżliński to czterej nastolatkowie z Krakowa, którzy, jako zespół OSATeam, zaprojektowali i wybudowali prototyp minisatelity. Rozwiązanie młodych Polaków w znacznym stopniu redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi. Ich przedsięwzięcie zostało nagrodzone przez Europejską Agencję Kosmiczną CanSat.

Czteroosobowy zespół z krakowskiego VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w ramach konkursu CanSat, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną, stworzył prototyp minisatelity atmosferycznego, który potrafi zbierać próbki sfer ziemskich. W ten sposób minisatelita pomoże przewidzieć zmiany pogodowe i obserwować postępy w walce ze smogiem.

Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński oraz Piotr Wyżliński, bo tak nazywają się nastolatkowie, wystartowali w konkursie jako OSATeam. – Konkurs polegał na zbudowaniu minisatelity atmosferycznego, który ma wykonywać różne pomiary. Zdecydowaliśmy, że nasz satelita, oprócz odczytów podstawowych, jak zbieranie danych o temperaturze i wilgotności powietrza oraz ciśnieniu, będzie zbierał próbki na różnych wysokościach i tę wysokość zapisywał. Dzięki temu wiadomo, jaki jest skład atmosfery na danej wysokości, a próbki można przebadać pod dowolnym kątem w spektrografie – wyjaśniał reprezentujący OSATeam w audycji "Trójka do trzeciej" Aleksy Grymek.


Najczęściej czytane

Po wygranej w polskim etapie konkursu CanSat przyszedł czas na finały europejskie, które odbywały się online. – Ulepszaliśmy prototyp do ostatniej chwili, do finału konkursu. Naszym zadaniem było ulepszenie prototypu pod różnymi kątami. Ulepszaliśmy mechanizm pobierania próbek, ale też dostosowywaliśmy go do Marsa – opowiadał młody wynalazca w rozmowie z Mateuszem Drozdą.

Aleksy Grymek, choć ma dopiero osiemnaście lat, już planuje założenie startupa. Bardzo prawdopodobne jest, że minisatelita nie jest ostatnim jego wynalazkiem, o którym usłyszymy.

Posłuchaj

4:44
MIinisatelita pobierająca próbki z atmosfery Ziemi dziełem nastolatków z Krakowa (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Lema)
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 13.32

kr

Polecane