Wynalazek licealistów pomoże w obserwacji pogody i postępów walki ze smogiem
Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński oraz Piotr Wyżliński to czterej nastolatkowie z Krakowa, którzy, jako zespół OSATeam, zaprojektowali i wybudowali prototyp minisatelity. Rozwiązanie młodych Polaków w znacznym stopniu redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi. Ich przedsięwzięcie zostało nagrodzone przez Europejską Agencję Kosmiczną CanSat.
Uczniowie VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w ramach konkursu CanSat, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną, stworzyli prototyp minisatelity atmosferycznego
Foto: PAP/DPA/Mohssen Assanimoghaddam
Czteroosobowy zespół z krakowskiego VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w ramach konkursu CanSat, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną, stworzył prototyp minisatelity atmosferycznego, który potrafi zbierać próbki sfer ziemskich. W ten sposób minisatelita pomoże przewidzieć zmiany pogodowe i obserwować postępy w walce ze smogiem.
Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński oraz Piotr Wyżliński, bo tak nazywają się nastolatkowie, wystartowali w konkursie jako OSATeam. – Konkurs polegał na zbudowaniu minisatelity atmosferycznego, który ma wykonywać różne pomiary. Zdecydowaliśmy, że nasz satelita, oprócz odczytów podstawowych, jak zbieranie danych o temperaturze i wilgotności powietrza oraz ciśnieniu, będzie zbierał próbki na różnych wysokościach i tę wysokość zapisywał. Dzięki temu wiadomo, jaki jest skład atmosfery na danej wysokości, a próbki można przebadać pod dowolnym kątem w spektrografie – wyjaśniał reprezentujący OSATeam w audycji "Trójka do trzeciej" Aleksy Grymek.
- Francuskiego astronautę zbadał… hologram. Na czym polega holoportacja?;
- Szef POLSA: w Polsce będzie stanowisko startowe rakiet kosmicznych;
- Mars znów w Kielcach. Przed nami 8. edycja zawodów European Rover Challenge.
Po wygranej w polskim etapie konkursu CanSat przyszedł czas na finały europejskie, które odbywały się online. – Ulepszaliśmy prototyp do ostatniej chwili, do finału konkursu. Naszym zadaniem było ulepszenie prototypu pod różnymi kątami. Ulepszaliśmy mechanizm pobierania próbek, ale też dostosowywaliśmy go do Marsa – opowiadał młody wynalazca w rozmowie z Mateuszem Drozdą.
Aleksy Grymek, choć ma dopiero osiemnaście lat, już planuje założenie startupa. Bardzo prawdopodobne jest, że minisatelita nie jest ostatnim jego wynalazkiem, o którym usłyszymy.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Lema)
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 13.32
kr