Francuskiego astronautę zbadał… hologram. Na czym polega holoportacja?
2022-04-20, 14:04 | aktualizacja 2022-04-20, 17:04
W październiku ubiegłego roku chirurg dr Josef Schmidt złożył wizytę lekarską francuskiemu astronaucie Thomasowi Pesquetowi. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Pesquet przebywał wówczas na… Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a lekarz był obecny w postaci hologramu. O kolejnym wielkim kroku ludzkości, jaki NASA postawiła w sferze technologii, w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedział Rafał Grabiański z portalu naukowego Urania.
Wizyta lekarska w kosmosie
Hologram, teleportacja – to słowa, które najczęściej kojarzymy z kinem i literaturą z gatunku science fiction, a nie ze zwykłą wizytą lekarską. Jednak to właśnie z tych technologii skorzystał chirurg lotniczy dr Josef Schmidt, składając wizytę przebywającemu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej francuskiemu astronaucie Thomasowi Pesquetowi. Umieszczona na Ziemi kamera sfilmowała medyka w technice 3D i przeniosła obraz na pokład pojazdu kosmicznego. Po skończonej wizycie dr Josef Schmidt mógł, już w swojej fizycznej postaci, wsiąść do samochodu i wrócić do codziennych obowiązków.
Jak działa holoportacja?
Opisane wyżej zdarzenie mogło dojść do skutku dzięki holoportacji, polegającej, jak sama nazwa wskazuje, na teleportowaniu hologramu. – Zamiast teleportować konkretne ciało fizycznie, co nie jest jeszcze możliwe, teleportujemy informacje – w tym przypadku trójwymiarowy obraz danej osoby – wyjaśnił w audycji "Trójka do trzeciej" Rafał Grabiański z portalu naukowego Urania. – Holoportacja to technologia rozwijana przez wiele firm technologicznych, w tym m.in. przez Microsoft – podkreślił.
- W przemyśle kosmicznym działa kilkaset polskich firm. Obsłużyły już ponad 80 misji;
- Tysiące pozasłonecznych planet. Nowe odkrycia NASA;
- Łazik Curiosity dokonał nowego odkrycia na Marsie.
Holoportacja – przyszłość turystyki kosmicznej?
Według gościa Trójki holoportacja może być wykorzystana nie tylko w medycynie, ale także podczas spotkań astronautów z rodzinami czy nawet w turystyce kosmicznej. – W tej chwili, jeżeli chcielibyśmy polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną, musielibyśmy wydać około 50 mln dolarów. Jestem pewien, że w przypadku holoportacji będą to znacznie mniejsze kwoty – powiedział Rafał Grabiański.
Posłuchaj
Demo: The magic of AI neural TTS and holograms at Microsoft Inspire 2019/Microsoft
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Rafał Grabiański (portal naukowy Urania)
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 14.43
kr