Umrzeć z podniesioną głową: 79. rocznica powstania w getcie warszawskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Umrzeć z podniesioną głową: 79. rocznica powstania w getcie warszawskim
Getto warszawski: brama na ulicy Leszno przy ŻelaznejFoto: wikipedia.org/Domena publiczna

Walczyli o godność i honor: 79 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Jak co roku odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, a na ulicach Warszawy rozdawane są papierowe żółte żonkile.

  • Najważniejsza część obchodów odbędzie się na warszawskim Muranowie, na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej
  • Po raz kolejny uczestnicy obchodów przejdą w Marszu Pamięci, który zakończy się na Umschlagplatzu, skąd warszawscy Żydzi wywożeni byli do obozów zagłady

Uroczystości przy pomniku Bohaterów Getta

– Obchody upamiętniające bohaterów Getta Warszawskiego jak co roku będą składały się z kilku elementów. Najważniejszą ich częścią będą uroczystości na warszawskim Muranowie, czyli na terenie dawnej żydowskiej dzielnicy, przy pomniku Bohaterów Getta. Tam w południe zostanie odmówiona modlitwa za zmarłych, poległych i zamordowanych, będą też składane wieńce – opowiada Witold Banach. – Będzie to też okazja do zadumy nad tym, co się zdarzyło podczas okupacji niemieckiej w Warszawie, co stało się z ponad 350 tys. warszawskich, i nie tylko warszawskich, Żydów – wskazuje.

Marsz Pamięci

Po uroczystościach przy pomniku Bohaterów Getta jej uczestnicy przejdą ulicami Muranowa w Marszu Pamięci. Będą składali kwiaty przy kolejnych miejscach pamięci związanych z gettem warszawskim: pomniku Żegoty, płycie Szmula Zygielbojma, bunkrze Anielewicza. Pochód zakończy się na Umschlagplatzu, skąd warszawscy Żydzi byli wywożeni do obozów zagłady.

Przeczytaj także


Uzyskać najwyższą cenę za swoje życie

Kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie to zarazem okazja do przypomnienia, dlaczego i po co ono wybuchło? Co sprawiło, że kilkuset słabo uzbrojonych bojowników podjęło desperacką, skazaną na porażkę walkę z niemieckimi oddziałami? Najprostszą odpowiedzią wydaje się refleksja Stefana Grajka, jednego z nielicznych ocalałych: – Wiedzieliśmy, że nie ma żadnych szans, abyśmy mogli wygrać walkę, ale chcieliśmy uzyskać drogą cenę za nasze życie. Chodziło o to, aby nie umierać w komorach gazowych w Treblince, Oświęcimiu czy Majdanku, ale z podniesioną głową wziąć odwet za przelaną przez hitlerowców krew – mówił kilka lat temu.


Posłuchaj

5:58
79. rocznica powstania w getcie warszawskim
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Witold Banach
Data emisji: 19.04.2022
Godzina emisji: 8.08

pr

Polecane