"Czytamy dla Ukrainy". Aktorzy czytają dramaty ukraińskich twórców

Teatr Ateneum w Warszawie otworzył serię prezentacji "Czytamy dla Ukrainy". Co miesiąc aktorzy, pod reżyserskim okiem dyrektora Artura Tyszkiewicza, czytają współczesne dramaty ukraińskie. Cykl zapoczątkowało czytanie performatywnej sztuki Nedy Neżdany.

"Czytamy dla Ukrainy". Aktorzy czytają dramaty ukraińskich twórców

Jedną z aktorek czytających sztukę Nedy Neżdany zatytułowaną "Kto otworzy drzwi", w ramach pierwszej prezentacji "Czytamy dla Ukrainy", jest Olga Sarzyńska

Foto: Forum/Andrzej Hulimka

Neda Neżdana – symbol ludzi teatru sprzeciwiających się wojnie

W warszawskim Teatrze Ateneum 12 kwietnia zainicjowano nowy cykl pt. "Czytamy dla Ukrainy", podczas którego prezentowana jest współczesna dramaturgia ukraińska. W ramach pierwszej prezentacji aktorki Teatru Ateneum Olga Sarzyńska i Milena Suszyńska przeczytały sztukę Nedy Neżdany zatytułowaną "Kto otworzy drzwi". Opiekunem merytorycznym i reżyserem tych czytań jest dyrektor teatru Artur Tyszkiewicz.  

– Chciałem rozpocząć od Nedy Neżdany, ponieważ jakiś czas temu ogłosiła ona poprzez portal E-teatr odezwę do całego świata, pisaną z bunkra w Kijowie. Pomyślałem, że ta dramatopisarka jest symbolem głosu pisarzy i ludzi teatru – mówi dyrektor Teatru Ateneum.

Najczęściej czytane

– Można powiedzieć, że "Kto otworzy drzwi" to sztuka napisana w duchu gogolowskim. Ta czarna komedia powstała jeszcze przed wojną na Ukrainie, ale – mimo że niebezpośrednio – to odnosi się do sytuacji wojennej. Opisuje stan egzystencjalny, w którym my jako ludzie nie wiemy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia życia. To wszystko, jak to u Neżdany, ujęte zostało w nawias. Jest to rzeczywistość metaforyczna, groteskowa. Na swój sposób jest to również tekst o współczesnej Ukrainie  tej sprzed wojny. Ukazuje kondycję człowieka postsowieckiego, kogoś, kto staje przed koniecznością dokonywania wolnych wyborów. Sądzę, że Neda Neżdana bardzo trafnie ujęła w tej metaforze uwięzienia w kostnicy pewien rodzaj lęku egzystencjalnego, który istnieje w człowieku – opowiada opiekun przedsięwzięcia.

Teatr Ateneum przygotowuje specjalny teledysk w hołdzie dla Ukrainy

Cyklowi "Czytamy dla Ukrainy" będzie towarzyszył teledysk, zrealizowany przez aktorów Teatrów Ateneum oraz studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Blisko sto osób w hołdzie Ukrainie i jej mieszkańcom zaśpiewa piosenkę zespołu Taraka, która powstała i była wykorzystywana podczas rewolucji na Majdanie. W przedsięwzięciu gościnnie biorą udział: Magda Umer, Artur Andrus, Michał Bajor, Jacek Bończyk oraz ukraiński artysta Dmitrij Makliakow.

Dochód z prezentacji "Czytamy dla Ukrainy" w Teatrze Ateneum jest przeznaczany na pomoc Ukrainie.

Aktorzy Teatru Ateneum czytają dla Ukrainy (Trójka przed południem)
2:17
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 14.04.2022
Godzina emisji: 10.41

IAR/kr

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.