Wejść do obrazów mistrza. "Beksiński Multimedia Exhibition"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wejść do obrazów mistrza. "Beksiński Multimedia Exhibition"
Dzieła Zdzisława Beksińskiego Foto: Jakub Porzycki/Forum

"Beksiński Multimedia Exhibition" to wystawa multimedialna, prezentowana na wielkoformatowych ekranach. Ekspozycję uzupełnia pokaz fotografii, fotomontaży oraz grafik komputerowych. Jedną z jej atrakcji jest strefa Virtual Reality, gdzie za pomocą okularów VR możemy wejść do wnętrza obrazów artysty.

Wystawa zatytułowana "Beksiński Multimedia Exhibition" to multimedialny pokaz przekroju twórczości artysty. Pokaz połączony został z muzyką i narracją, a także archiwalnymi wypowiedziami Zdzisława Beksińskiego. W trzydziestominutowym widowisku odwiedzający wystawę mogą zapoznać się z wybraną twórczością mistrza z dziedziny fotografii i malarstwa. W zgromadzonych materiałach artysta wypowiada się na temat sztuki, filozofii oraz podejścia do twórczości. 

Wejść do środka obrazu

Integralną częścią wystawy jest również strefa Virtual Reality, gdzie za pomocą okularów VR widz może niejako wejść do środka obrazów Beksińskiego i znaleźć się tym samym wewnątrz stworzonego przez niego świata. Kolejną atrakcją wystawy są obrazy w 3D. Dzieła artysty można zobaczyć, zakładając odpowiednie okulary.

– Wystawa multimedialna to w części również wirtualna rzeczywistość. Po założeniu okularów VR można przenieść się w głąb obrazów Beksińskiego. Opracowaliśmy prezentację, która trwa około 7 minut. Jest to wejście do 6 obrazów artysty. Wszystko okraszone jest odpowiednią muzyką i efektami wizualnymi. To niezwykle emocjonalne i poruszające przeżycie – mówił w Trójce Michał Barycki, organizator wystawy.

Wirtualna rzeczywistość w sztuce

– Idea wdrożenia do wystawy wirtualnej rzeczywistości jest rozwinięciem myśli twórczej samego artysty. Mówił o niej już 25 lat temu. Wiedział, że taki etap nastąpi i bardzo chciał się w to bawić. Był otwarty na nowoczesne formy twórcze, o czym mówił m.in. w jednym z nagrań wideo, którymi dysponujemy. Mówił o tym, jak bardzo chciałby tworzyć w ten sposób. Mówił też o okularach i wirtualnej glinie, z której mógłby lepić. Zapis przenoszony miałby być do komputera i tam zapisywany w formie pliku – podkreślił gość audycji "Trójka przed południem". 

Czytaj także:

"Beksiński Multimedia Exhibition" 

Do stworzenia projektu zaangażowani zostali uznani artyści nowoczesnych sztuk wizualnych. Prezentacja prac w olbrzymich formatach, jednocześnie udźwiękowiona, pozwala na dogłębną kontemplację dzieł z dbałością o każdy szczegół, a co więcej, wyzwala nowe, nieodkryte wcześniej, emocje związane ze sztuką artysty.

Wystawę uzupełnia ekspozycja: fotografii, fotomontaży oraz grafik komputerowych. Jak podkreślają organizatorzy, całość składa się na "niezwykle ciekawą i ekscytującą wystawę, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców sztuki poprzez pobudzenie wielu zmysłów".


Posłuchaj

9:39
Wejść do obrazów Beksińskiego. "Beksiński Multimedia Exhibition" (Trójka przed połduniem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Beksiński Multimedia Exhibition/Fundacja Beksiński

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Michał Barycki (organizator wystawy "Beksiński Multimedia Exhibition")
Data emisji: 13.04.2022
Godzina emisji: 11.19, 11.28

zch

Polecane