Dźwiękonaśladownictwo, randkowanie i inne ciekawostki z życia ptaków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dźwiękonaśladownictwo, randkowanie i inne ciekawostki z życia ptaków
Sójka zwyczajna - gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych Foto: Shutterstock/Wildlife World

Dlaczego ptaki naśladują odgłosy pojazdów i urządzeń elektronicznych? Jakie cechy powinien posiadać idealny ptasi kandydat na męża? Jak zmiany klimatu odbijają się na zachowaniu ptaków i które z nich powróciły już do Polski z ciepłych krajów? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ptaki i dźwiękonaśladownictwo. Najważniejsze jest porozumienie

Szpaki potrafią naśladować dźwięk zamykanych drzwi, syrenę pożarną, świst pociągu czy samochodu. Sójka często udaje jastrzębia lub myszołowa. Amerykańskie lirogony potrafią udawać migawkę aparatu fotograficznego i odgłosy gier elektronicznych. Czy przez dźwiękonaśladownictwo ptaki robią sobie z nas żarty? 

– Pierwszą funkcją jest porozumienie się w obrębie gatunku, porozumienie się samca z samicą lub odstraszenie rywala. Żarty są dodatkiem do tego wszystkiego – wyjaśnił prof. Piotr Tryjanowski w rozmowie z Piotrem Firanem.

Ptasie gody. Decydują śpiew, wygląd i ładne gniazdo

Jak podkreślił ekspert, głos jest ważnym elementem ptasich relacji damsko-męskich, jednak nie tylko to się liczy. – W przypadku samców ptaków warto zaśpiewać. Najlepiej, gdy ich śpiew jest bardzo długi i skomplikowany. Po tym samica jeszcze przyleci i obejrzy absztyfikanta oraz jego dom, czyli terytorium. Te wszystkie trzy rzeczy powinny składać się w całość – mówił gość Trójki.


Najczęściej czytane

Ptaki wracają z ciepłych krajów. Jak wpływają na nie zmiany klimatu?

Wraz z początkiem wiosny możemy obserwować powrót ptaków do Polski. Instytucje takie jak Katedra Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obserwują ruchy tych zwierząt dzięki m.in. nadajnikom sieci komórkowych i nadajnikom GPS. 

– Około 50-60 proc. ptaków już przyleciało. Słychać to w lesie i na polach. Gdy wyjedziemy za miasto, zobaczymy, że wszędzie są żurawie. Cześć z nich zresztą zimowała w Polsce. Przyleciały drozdy i skowronki borowe, czyli lerki o pięknym fletowym głosie. Na sporo gatunków jeszcze czekamy. Z naszych badań wynika, że mamy wynoszące 7-10 dni opóźnienie w stosunku do tego, do czego się przyzwyczailiśmy przez ostatnie 10 lat – opisywał prof. Piotr Tryjanowski.

Zimowanie żurawi w Polsce to jeden ze skutków zmian klimatu. Prof. Piotr Tryjanowski stwierdził wręcz, że ptaki są jednym z ich najlepszych wskaźników. – Ptaki niezależnie odpowiadają na sygnały środowiskowe, przylatując wcześniej oraz zostając na zimę. Gatunków ptaków, które zaczęły masowo zimować w Polsce, jest kilka. Są to np. żurawie, rudzik czy strzyżyk. 


Posłuchaj

6:36
Prof. Piotr Tryjanowski zdradza ciekawostki z życia ptaków (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 


NAJDZIWNIEJSZE Odgłosy Ptaków Świata 📢/Magia Natury

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: prof. Piotr Tryjanowski (Katedra Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)
Data emisji: 11.04.2022
Godzina emisji: 7.20

kr

Polecane