Mieszkać jak pan. 400-letni zamek pod Opolem na sprzedaż
2022-04-09, 09:04 | aktualizacja 2022-04-09, 09:04
Liczący ponad 400 lat późnorenesansowy obiekt w Dąbrowie od pięćdziesięciu lat jest w rękach Uniwersytetu Opolskiego. Uczelnia szuka inwestora, który w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zdecydowałby się na remont, a następnie "ożywienie" zabytku. Potrzebnych jest około 100 milionów złotych.
- Liczący ponad 400 lat przepiękny zamek w Dąbrowie jest własnością Uniwersytetu Opolskiego.
- Obiekt zlokalizowany jest w otoczeniu parkowego starodrzewu, w bliskim sąsiedztwie Borów Niemodlińskich.
- Zamek został wzniesiony w latach 1615-1617 przez Joachima von Tschetschau-Metticha. Pierwotnie był renesansowym trzyskrzydłowym gmachem, zbudowanym z czerwonej cegły na planie czworoboku.
Ogromna inwestycja
– Zrewitalizowaliśmy park, przeprowadzamy na bieżąco prace, ale to wszystko za mało. Potrzebna jest kompletna renowacja, generalny remont. Nie umiemy znaleźć chętnego, który podjąłby się tego zadania – powiedział Zbigniew Budziszewski, kanclerz Uniwersytetu Opolskiego. – To piękny obiekt, który znajduje się na bardzo dobrym szlaku. Można w nim stworzyć wiele rzeczy, np. centrum naukowo-dydaktyczne czy centrum biznesowe – dodaje.
Jak podkreśla kanclerz, opolska uczelnia co roku przeznacza na utrzymanie pałacu kilkaset tysięcy złotych. Dzięki temu obiekt nie popada w ruinę. Jego losem zainteresowana jest również gmina Dąbrowa.
Poszukiwanie inwestora
– Już jakiś czas temu zawarliśmy trójstronne porozumienie z uczelnią i miejscowym stowarzyszeniem, aby opiekować się tym miejscem na co dzień. Gmina jest gotowa, aby być wiarygodnym i ważnym partnerem w całym tym procesie. Nie tylko przy realizacji projektu, ale również w późniejszym czasie – zapewniała Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.
Czytaj także:
Kup pan... zamek. Na Dolnym Śląsku jest ich w ofercie dużo
Powierzchnia zamkowego parku, założonego na początku XIX wieku, obfituje w cenne i rzadkie gatunki flory. Teren stał się własnością Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (obecnie Uniwersytet Opolski) w 1975 roku. Budynek wykorzystywany był jako baza dydaktyczna dla słuchaczy studiów zaocznych. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Mariusz Chałupnik
Data emisji: 9.04.2022
Godziny emisji: 6.23
mat.pras./zch