Ukraińcy i praca w Polsce. W jakich branżach znajdą zatrudnienie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińcy i praca w Polsce. W jakich branżach znajdą zatrudnienie?
Ukraińcy w Polsce mają szansę na pracę jako m.in. kucharze, pomoc kuchennaFoto: Shutterstock.com

W całej Polsce pracę znalazło już kilkanaście tysięcy uchodźców z Ukrainy. W samym Krakowie jest zatrudnionych już ponad tysiąc Ukraińców i ciągle pojawiają się nowe oferty pracy. Naszych wschodnich sąsiadów, oprócz prywatnych firm z sektora handlu, produkcji i gastronomii, zatrudniają też szpitale, uczelnie i miejskie jednostki. Ponadto część Ukraińców planuje założyć własne przedsiębiorstwa i zatrudnić swoich rodaków. 

  • W Polsce pracę znalazło już kilkanaście tysięcy uchodźców z Ukrainy. W samym Krakowie na Ukraińców czeka 1300 ofert zatrudnienia.
  • Ukraińcy w Polsce mają szansę na pracę jako m.in. kucharze, pomoc kuchenna, pracownicy produkcji, magazynierzy, osoby zajmujące się pracami porządkowymi, a także jako tłumacze i nauczyciele.
  • Wielu z przybyłych do Polski Ukraińców stara się o założenie własnych przedsiębiorstw.
  • Według badania Polskiego Instytutu Technicznego zatrudnić Ukraińców chce 31 proc. polskich firm. Są to głównie przedstawiciele sektora produkcji przemysłowej, budownictwa i usług.
  • Według analityków na pracę w Polsce mogłoby liczyć ponad 250 tys. kobiet.

Kraków. 1300 ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy

W Krakowie niemal każdego dnia od kilkudziesięciu do nawet stu uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy znajduje pracę jako kucharze, pomoc kuchenna, pracownicy produkcji, magazynierzy czy osoby zajmujące się pracami porządkowymi. Jest też dużo ofert dla tłumaczy, nauczycieli oraz asystentów nauczycieli. 

Jak informuje Kamil Kłosowski z Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, liczba ofert pracy skierowanych do uchodźców z Ukrainy sięga 1300. – Mamy nawet oferty z Uniwersytetu Jagiellońskiego i z MOPS-u, czyli z administracji publicznej – podkreśla.


Najczęściej czytane

Ukraiński biznes w Polsce

Część Ukraińców chciałaby założyć w Krakowie własny biznes i robić to, czym zajmowali się w swoim kraju. Jedną z takich osób jest Yana, która w ojczyźnie prowadziła salon fryzjerski. – Na Ukrainie pracowałam jako fryzjerka, ale przez pośpiech podczas przygotowań do wyjazdu nie zdążyłam zabrać swoich przyrządów. Szukam możliwości ich wysyłki z Ukrainy, ale jeżeli się to nie uda, zakupię je w Polsce – opowiada uchodźczyni, która wraz z koleżanką po fachu jest w trakcie szukania małego lokalu dla swojej działalności.

– Miejsce prowadzenia biznesu ma ogromne znaczenie, ale liczy się przede wszystkim jakość wykonywanych usług.  podkreśla Witalij, który od lat pracuje w Krakowie, a teraz pomaga swoim rodakom w rozkręcaniu biznesu.  To, że jesteś Ukraińcem, nie znaczy, że klienci od razu pobiegną, żeby cię wspierać. Trzeba zapewnić dobrą jakość. Pracujemy na rynku konkurencyjnym. Pierwszy raz mogą ci pomoc, ale nie wrócą, jeżeli twoje usługi będą złe – mówi mężczyzna. 


Posłuchaj

3:58
Co polski rynek pracy oferuje uchodźcom z Ukrainy? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Technicznego, 31 proc. firm w Polsce chce zatrudnić Ukraińców. Są to głównie przedstawiciele sektora produkcji przemysłowej, budownictwa i usług. Według analityków na pracę w Polsce mogłoby liczyć ponad 250 tys. kobiet.

Jak uchodźcy z Ukrainy wpłyną na rynek pracy w Polsce? Wywiad z Agnieszką Haponik/Radio Białystok

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Porębska
Data emisji: 07.04.2022
Godzina emisji: 8.11

kr

Polecane