Sinfonia Varsovia zagra dla Ukrainy w muzeum POLIN

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sinfonia Varsovia zagra dla Ukrainy w muzeum POLIN
Sinfonia Varsovia.jpgFoto: mat. prasowe

W czwartek, 31 marca, w audytorium muzeum POLIN odbędzie się wyjątkowy koncert "Solidarni z Ukrainą". Całkowity dochód z niego zostanie przeznaczony na zapewnienie wyżywienia uchodźcom z Ukrainy.

  • Koncert odbędzie się w czwartek, 31 marca, w muzeum POLIN. 
  • Wystąpi Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą maestra Yaroslava Shemeta. Na finał, po raz pierwszy w Polsce, wykonana zostanie "Modlitwa za Ukrainę" Wałentyna Sylwestrowa, w wersji na orkiestrę.

Każdy daje to, co ma: muzycy – muzykę

– Inicjatywa wyszła od samych muzyków. I to jest właściwie naturalne dla tego, co od miesiąca dzieje się w Polsce: każdy chce dać od siebie to, co ma – mówi Kajetan Prochyra, kurator sceny muzycznej muzeum POLIN i współorganizator koncertu. – I kiedy wszyscy, którzy jesteśmy związani z muzyką, widzimy w internecie, telewizji samotnych wiolonczelistów grających w zburzonym Charkowie albo Orkiestrę Lwowską, która gra mimo wszystko, to co możemy robić innego? – pyta retorycznie.

Polska premiera "Modlitwy za Ukrainę" w wersji orkiestrowej

Podczas tego koncertu po raz pierwszy zostanie wykonana w Polsce "Modlitwa za Ukrainę" w wersji orkiestrowej. Jej kompozytor, Wałentyn Sylwestrow, jest nestorem współczesnej muzyki ukraińskiej, a zarazem człowiekiem wielkiej odwagi: w 1968 roku głośno było o jego sprzeciwie wobec radzieckiej interwencji w Czechosłowacji. – Kilkadziesiąt lat później, w 2014 roku, w czasie Euromajdanu, ten starszy pan chodził po Majdanie, tam był i słuchał. I z dźwięków, które usłyszał, z piosenek śpiewanych, z modlitw, z głosu Majdanu powstała "Modlitwa za Ukrainę" w wersji na chór – opowiada Trójkowy gość. – W tym roku nasi koledzy z Bamberger Symphoniker przygotowali aranżację tego utworu na orkiestrę, który jakże okrutnie jest aktualny. I ta wersja na orkiestrę zabrzmi po raz pierwszy w Polsce – tłumaczy.

Bamber Symphony – Prayer for the Ukraine (Valentin Silvestrov *1937)/YouTube Bamberger Symphoniker


Jesteśmy tutaj, aby wspierać

– Gdzieś na początku wojny prezydent Zełenski powiedział "Jesteśmy tutaj" i przedstawiał osoby z rządu, które z nim były. Przypomniały mi się wtedy słowa Mariana Turskiego podczas otwarcia naszego muzeum, który zacytował pieśń żydowskich partyzantów, gdzie pada zdanie "Mir zajnen do", czyli właśnie "Jesteśmy tutaj" – mówi rozmówca Marty Piaseckiej. – W tych czasach próby to "bycie tutaj" jest tak ważne: bycie muzykiem – granie dla innych, bycie mężem stanu – prowadzenie swojego narodu, bycie człowiekiem, który ma bochenek chleba i dwie ręce – zrobienie kanapek i zawiezienie ich na dworzec – wskazuje.

Przeczytaj także:


– Albo bycie tutaj po to, by wspierać, by  to kolejne słowa Mariana Turskiego  nie być obojętnym. Jeśli nie jesteśmy w stanie zamknąć nieba nad Ukrainą, żeby nie wywołać III wojny światowej, to zagrajmy chociaż piękną muzykę, spotkajmy się, bądźmy razem i dołóżmy cegiełkę, by pomóc naszym braciom – apeluje.


Posłuchaj

6:13
Wyjątkowy koncert Sinfonii Varsovii w Muzeum POLIN dla Ukrainy (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Kajetan Prochyra (kurator sceny muzycznej muzeum POLIN, współorganizator koncertu)
Data emisji: 30.03.2022
Godzina emisji: 11.37

pr

Polecane