Pożegnanie z maseczkami i i kwarantanną. Rząd znosi obostrzenia sanitarne  

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pożegnanie z maseczkami i i kwarantanną. Rząd znosi obostrzenia sanitarne  
– W miejscach, w których jest nas dużo i jesteśmy blisko siebie lub gdy znajduje się wśród nas osoba, u której występuje kaszel, zakładajmy maseczki – apeluje wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: shutterstock.com

Poniedziałek 28 marca to pierwszy od prawie dwóch lat dzień, w którym nie musimy nosić maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych (z wyjątkiem placówek leczniczych i aptek). Ponadto Ministerstwo Zdrowia ogłosiło koniec izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19. – Zniesienie obostrzeń sanitarnych nie oznacza, że kończy się epidemia i nie ma COVID-19 – zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od poniedziałku 28 marca nie ma już obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątkiem są placówki lecznicze i apteki.
  • MZ apeluje jednocześnie o noszenie maseczki przy sobie i zakładanie jej w dużych skupiskach ludzi.
  • Od 28 marca zakażeni koronawirusem otrzymają zwolnienie lekarskie, po czym będą musieli izolować się sami. Nad kwestiami związanymi z izolacją i kwarantanną przestaje czuwać sanepid.
  • Zmianie ulegają również zasady testowania. Od 1 kwietnia tylko lekarz będzie mógł skierować na bezpłatny test.

Zniesienie obostrzeń sanitarnych. Zdrowy rozsądek nadal obowiązuje

Od 28 marca nie ma obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza, oraz aptek. Od maja również w tych miejscach nie będzie takiego przymusu – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych wprowadzono 16 kwietnia 2020 roku. Po prawie dwóch latach możemy (dosłownie) odetchnąć z ulgą, co nie zwalnia nas z odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych. Dlatego, mimo zniesienia obostrzeń, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska nie rekomenduje całkowitego pożegnania się z maseczkami. – W miejscach, w których jest nas dużo i jesteśmy blisko siebie lub gdy znajduje się wśród nas osoba, u której występuje kaszel, zakładajmy maseczki. Miejmy je przy sobie np. w środkach komunikacji publicznej – apeluje. 

O niewyrzucanie maseczek do kosza prosi także dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. – W związku z uchodźcami z Ukrainy mamy sytuację dużych ruchów migracyjnych wewnątrz kraju. Mamy dużą liczbę niezaszczepionych osób z Ukrainy i niezbyt dużo osób zaszczepionych potrójną dawką w Polsce. To konteksty, które warto brać pod uwagę. Rekomenduję, żeby każdy w kieszeni, a czasem i na twarzy, nosił maseczkę.  

Posłuchaj

3:03
Po prawie dwóch latach pandemii koronawirusa zniknął obowiązek noszenia maseczki. Jakie są nowe zalecenia Ministerstwa Zdrowia? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Samoizolacja i nowe zasady testowania

Kolejna zmiana związana ze zniesieniem obostrzeń sanitarnych dotyczy kwarantanny domowników i osób przyjeżdżających do Polski, a także izolacji po zakażeniu koronawirusem. – Oczywiście pacjenci, którzy będą identyfikowani poprzez testy jako zakażeni, będą na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienia lekarskie i, mając świadomość zagrożenia, będą musieli sami izolować się w domu. Natomiast tymi izolacjami nie będzie już zarządzał sanepid – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.


Najczęściej czytane

Koronawirus będzie traktowany jak każda inna choroba zakaźna. Cały czas stan epidemii jest jednak utrzymywany, ponieważ nie wiadomo, czy jesienią nie pojawią się inne warianty koronawirusa. Na razie sytuacja epidemiczna jest dobra. Spada liczna hospitalizacji, a wczoraj odnotowano jedynie 3,5 tys. nowych zakażeń.

 To kolejny dzień z dużym spadkiem  o ponad 38 proc. – w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Siedem osób zmarło, zostało wykonanych ponad 34 tys. testów. To także kolejny dzień ze spadkiem osób hospitalizowanych. W tej chwili w polskich szpitalach przebywa w związku z koronawirusem 5347 osób – wymieniał Waldemar Kraska.

Resort zmienia także zasady testowania. Od 1 kwietnia tylko lekarz będzie mógł skierować na bezpłatny test.


Posłuchaj

2:54
Waldemar Kraska: widzimy codzienne zmniejszenie liczby zakażeń (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Pora na TrójkęZapraszamy do Trójki
Prowadzący: Piotr FiranPiotr Łodej
Autorka materiałów reporterskich: Joanna Stankiewicz
Data emisji: 28.03.2022
Godzina emisji: 7.49, 16.11

kr/mk

Polecane