Cichocki: porozumienie kończące wojnę musi dotyczyć poszanowania międzynarodowych granic Ukrainy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Przez tę wojnę dowiedzieliśmy się bardzo dużo nowych rzeczy. Państwo, które uważaliśmy za skorumpowane, nieefektywne, podzielone wewnętrznie, zjednoczyło się i sprawnie funkcjonuje w ekstremalnie trudnych warunkach – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie.

To już miesiąc, jak trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W audycji "Salon polityczny Trójki" Bartosz Cichocki mówił o tym, jak to wydarzenie wpłynęło na międzynarodową scenę polityczną. 

Wewnętrzne zjednoczenie 

 Przez tę wojnę dowiedzieliśmy się bardzo dużo nowych rzeczy. Państwo, które uważaliśmy za skorumpowane, nieefektywne, podzielone wewnętrznie, zjednoczyło się i sprawnie funkcjonuje w ekstremalnie trudnych warunkach. Dzielnie się bronią   powiedział ambasador Polski na Ukrainie.

Dodał, że z kolei o "Rosji dowiedzieliśmy się, że nie zna żadnych granic w łamaniu prawa międzynarodowego, i że nie ma żadnych hamulców moralnych".  Wojna pokazała również, że NATO umie się skonsolidować (...) i podąża w sposób nie do powstrzymania  zauważył gość radiowej Trójki. 

Polskie stanowisko

 Walczymy o przetrwanie Ukrainy i Polska będzie stała na stanowisku, że jakiekolwiek porozumienie kończące ten konflikt musi dotyczyć poszanowania uznanych międzynarodowych granic Ukrainy oraz jej suwerenności  stwierdził Bartosz Cichocki i podkreślił, że miejsce Ukrainy jest w UE oraz NATO.

 To jest wojna reżimu Władimira Putina nie z Ukrainą, tylko z systemem międzynarodowym ukształtowanym po rozpadzie Związku Radzieckiego. Rosjanie wprost mówili nam w połowie grudnia, że chcą cofnięcia historii  zauważył ambasador Polski na Ukrainie.

Posłuchaj

12:05
Bartosz Cichocki: to jest wojna reżimu Władimira Putina nie z Ukrainą, a systemem międzynarodowym ukształtowanym po rozpadzie Związku Radzieckiego (Salon Polityczny Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Bartłomiej Graczak
Gość: Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie
Data emisji: 25.03.2022
Godzina emisji: 08.45

nj

Polecane