Sobiescy na Śląsku – królewski ród na wystawie we wrocławskim muzeum
2022-03-23, 14:03 | aktualizacja 2022-03-25, 07:03
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można obejrzeć Wystawę "Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku". Jednym z jej najciekawszych eksponatów jest obraz "Madonna Sobieskich", pokazywany w oryginalnej postaci, na co dzień przysłoniętej pozłacaną aplikacją.
U schyłku XVII w. do Oławy położonej nieopodal Wrocławia zawitał orszak dworski na czele z Jakubem Ludwikiem Sobieskim, najstarszym synem króla Jana III i Marii Kazimiery. Rodzice liczyli, że w przyszłości zostanie on sukcesorem korony, jednak stało się inaczej. Przeznaczeniem Jakuba nie był królewski pałac w Wilanowie, ale Oława, gdzie miał zostać księciem.
Tę i inne historie łączące sławną królewską rodzinę ze Śląskiem można poznać dzięki wystawie "Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku", która miała swą premierę we wrocławskim Muzeum Narodowym 15 marca. – Na tej wystawie, która jest dość kameralna, udało nam się zebrać kilkanaście pamiątek po Sobieskich na Dolnym Śląsku. Pokazujemy je w kontekście mierzenia się syna Jakuba z legendą ojca, Jana III Sobieskiego – opowiadała w Trójce kurator wystawy Małgorzata Macura.
Posłuchaj
Wśród eksponatów znaleźć można prywatne rzeczy Sobieskich, na przykład listy, które Maria Kazimiera pisała do syna. W jednym z nich królowa opisuje przygotowania do ślubu Jakuba z Ludwiką Kazimierą Radziwiłłówną, jedną z najbardziej pożądanych kobiet tamtych czasów.
Kwadrans z Madonną
Jedną z największych atrakcji wystawy jest pierwsza muzealna prezentacja "Madonny Sobieskich". Ten obraz, na co dzień znajdujący się w katedrze rocławskiej, jest symbolem pamięci o tym rodzie magnackim na Śląsku i zarazem obiektem kultu. W połowie XVIII wieku na płótno nałożono pozłacaną "sukienkę", która przesłania dużą część przedstawionej tam postaci. – Na wystawie obraz można zobaczyć bez wspomnianej aplikacji, więc to nie lada atrakcja. Na co dzień znajduje się on w ołtarzu bocznym i dostęp do niego jest dość ograniczony – mówiła kurator Małgorzata Macura.
Posłuchaj
Ekspozycję można oglądać w towarzystwie przewodnika, w ramach oprowadzania pod hasłem "15 minut z Madonną". Planowane są także wykłady z gościnnym udziałem specjalistów z Wilanowa, autorytetów w temacie rodziny Sobieskich. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu potrwa do 22 maja.
***
Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Małgorzata Macura (kurator wystawy "Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku")
Data emisji: 23.03.2022
Godziny emisji: 11.15 i 11.21
kc